A A+ A++

Kilka lat temu moja polonistka i wychowawczyni z gimnazjum przyszła na mój dyżur w ratuszu i zaskoczyła wręczając esej, który napisałem w 2004 r. kreśląc na ogłoszony wówczas konkurs wizję Europy A.D. 2025. Jak 20 lat temu widziałem przyszłoroczną Europę, Polskę i świat? I jaki ma to związek z niedzielnymi wyborami?

Trudno cytować ponad trzy strony tekstu, więc pozwolę sobie wypunktować najważniejsze elementy wizji nastoletniego ucznia “Jedynki”:

  • św. Jan Paweł II jako patron zjednoczonej Europy i możliwe zjednoczenie chrześcijan w duchu ekumenizmu, ale też obawa, że ludzka religijność osłabnie
  • pogłębiające się rozwarstwienie społeczne, rosnącą przepaść między bogatymi a biednymi
  • federalizacja Europy i powstanie europejskiego superpaństwa wraz z potencjalnym zatraceniem tożsamości narodowej
  • wspólna, silna gospodarka oparta o zgodne i zoptymalizowane rozłożenie wydobycia, produkcji, usług itd.
  • synergiczny wysiłek najwybitniejszych naukowców kontynentu skutkujący rozwojem technologicznym i znalezieniem panaceum – leku na wszystko
  • podróże międzyplanetarne, samochody elektryczne zasilane prądem z OZE i troska o środowisko
  • obawa o wzrost zagrożenia terrorystycznego a jednocześnie możliwość powstania europejskiej armii zwalczającej nowoczesną bronią potencjalne zagrożenia
  • sport wsparty nowoczesną techniką – wolny od dopingu i wcielający zasady fair play.

To oczywiście jedynie wizja młodego człowieka – subiektywna, czasami niespójna, niedojrzała, dotykająca wybranych wątków z puszczonymi momentami wodzami fantazji. Na wiele powyższych punktów jeszcze za wcześnie, na niektóre już raczej się nie zanosi, ale część w zasadzie już mamy albo pukają do naszych drzwi – pozytywne i negatywne.

W niedzielę każdy z nas będzie mógł wybrać spośród kilku wizji Europy, którą proponują nam kandydaci różnych ugrupowań. Raczej nie znajdziemy tam 100% odpowiedników naszych osobistych poglądów, ale warto poszukać tych propozycji i ludzi, do których nam najbliżej.

Rekomendacja oddania głosu na ugrupowanie reprezentujące nurt Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – czyli Prawo i Sprawiedliwość, listę nr 7 – nie będzie raczej nikogo zaskakiwać. Niemniej, na liście jest 10 nazwisk a wybrać można tylko jedno.

Ze swojej perspektywy chciałbym Państwu zarekomendować szczególnie trzy kandydatury, biorąc pod uwagę różne punkty widzenia:

  • Władysława Ortyla (nr 3) – obecnego marszałka naszego województwa, sprawdzonego i skutecznego samorządowca, dawniej senatora, wiceministra – uczestnicząc w pracach Europejskiego Komitetu Regionów i obserwując również kuluary mogę potwierdzić, że marszałek Ortyl cieszy się uznaniem nie tylko swojego środowiska ale również wśród reprezentantów innych grup politycznych – to duży atut pozwalający budować mocną pozycję przy kształtowaniu unijnych decyzji – nie do przecenienia
  • Rafała Webera (nr 6) – obecnego posła, wcześniej samorządowca a także wiceministra, który zajmował się sprawami infrastruktury, w tym projektu Via Carpathia – drogi tranzytowej łączącej państwa europejskie na osi północ-południe – sprawdził się zdecydowanie w realizacji tak dużego przedsięwzięcia i może być bardzo dobrą opcją dla wyborców szukających młodszego przedstawiciela
  • Bogdana Rzońcę (nr 2) – obecnego posła do Parlamentu Europejskiego, wcześniej posła, wojewody i pierwszego marszałka województwa – w PE pracuje w komisji budżetowej uczestnicząc w tworzeniu kluczowych aktów w zakresie wspólnych unijnych finansów, w tym instrumentów finansowych, z których korzysta Polska – kandydatura dobra dla chcących postawić na sprawdzonych na arenie UE.

Niezależnie od Państwa przekonań – zachęcam do udziału w niedzielnym głosowaniu, bo nasze decyzje przy urnach wyborczych będą rzutować na naszą codzienność, której wiele aspektów kreuje się właśnie w Brukseli czy Strasburgu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMauricio Paes oficjalnie zwolniony. Powodem słabe wyniki kadry
Następny artykułPostępowanie wobec żołnierzy. Hołownia mówi, czego się spodziewa