A A+ A++

Fot. Pixabay

W związku ze stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie krapkowickim, służby weterynaryjne wdrożyły specjalne procedury na terenie zagrożonym rozprzestrzenieniem się wirusa. W obszarze zagrożonym znalazł się powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Od dnia 19 stycznia 2023r. cały obszar powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znalazł się w strefie objętej zakażeniem po stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków u łabędzi niemych w miejscowości Rozwadza, powiat krapkowicki. Osoby utrzymujące drób na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego i strzeleckiego, będą musiały trzymać, a także karmić i poić drób w zamknięciu. Powyższy nakaz, a także obowiązek zgłaszania przypadków padnięć dzikich ptaków powiatowym lekarzom weterynarii zostały wprowadzone rozporządzeniem nr 0510/6/P/2023 Wojewody Opolskiego z dnia 19 stycznia 2023r. w sprawie strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatów krapkowickiego, strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego (Dz. Urz. Województwa Opolskiego poz. 230).

Nakazy będą obowiązywały do czasu uchylenia rozporządzenia przez Wojewodę Opolskiego. Obecnie trwa sezon migracyjny ptaków dzikich i stwierdzony wynik dodatni u łabędzi w miejscowości Rozwadza, a także stwierdzane liczne przypadki ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa opolskiego, jak również na terenie całego kraju, świadczą o wysokim odsetku występowania zakażenia u ptaków dzikich, a co za tym idzie zwiększonym ryzyku przeniesienia zakażenia z ptaków dzikich na drób utrzymywany przez człowieka. Stwierdzenie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu wiązałoby się z wprowadzeniem restrykcyjnych ograniczeń, w szczególności w zakresie przemieszczania drobiu i jaj do i z gospodarstw. Za złamanie nakazu utrzymywania drobiu w zamknięciu grożą wysokie kary pieniężne.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu przypomina ponadto, że na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. z 2022 poz. 768). obowiązującego na terenie całego kraju, osoby utrzymujące drób mają obowiązek zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii miejsca ich utrzymywania (formularz zgłoszenia utrzymywania drobiu poniżej) oraz zgłaszać przypadki wystąpienia u drobiu objawów wskazujących na chorobę zakaźną, w szczególności wystąpienie zwiększonej śmiertelności u drobiu.

Źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDostawy ciężkiego sprzętu na Ukrainę.Szef NATO:Są deklaracje
Następny artykułŁapiesz się na „Mały ZUS Plus”? Zgłoś to do końca stycznia!