A A+ A++

Obie firmy są producentami systemów symulacyjnych i szkolno-treningowych, które od wielu lat są dostarczane dla Sił Zbrojnych RP. Rozwijają i dostarczają pododdziałom Wojsk Lądowych System Wsparcia Szkolenia Bojowego „ŚNIEŻNIK”. W ofercie firmy AUTOCOMP, będącej spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo obronnym państwa, są także różnego rodzaju symulatory wozów bojowych i czołgów, w tym min. dla kierowcy oraz działonowego i dowódcy KTO Rosomak, symulatory czołgów Leopard 2A, produkowane we współpracy z KMW – wykorzystywane do szkolenia w jednostkach pancernych państw NATO, Szwajcarii i Kataru.

Kolejna już edycja konkursu „Strzelnica w powiecie”, ogłoszona przez MON na dofinansowanie zadań związanych z utworzeniem wirtualnych strzelnic wraz z wyposażeniem strzeleckim została już rozstrzygnięta. Strzelnice mają umożliwić prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego młodzieży klas mundurowych certyfikowanych przez MON, członków organizacji proobronnych oraz funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład SZ RP. Jednym z celów konkursu jest także promowanie postaw proobronnych wśród młodzieży.

W wyniku konkursu powstanie 45 wirtualnych strzelnic, na których wkrótce rozpoczną się profesjonalne zajęcia ze szkolenia strzeleckiego. Jednym z oferentów w konkursie „Strzelnica w powiecie” jest firma Autocomp-Management ze Szczecina, która na potrzeby użytkowników cywilnych, w szczególności młodzieży szkolnej i organizacji proobronnych produkuje System szkolno-treningowy „POJEDYNEK” (SI-C). System powstał na podstawie licencji udzielonej przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki i przy jego udziale. Jest to multimedialna, przenośna, kompaktowa wirtualna strzelnica nie podlegająca obrotowi koncesyjnemu. Przeznaczona dla osób powyżej 15 roku życia. System „POJEDYNEK” opracowano w oparciu o wieloletnie doświadczenia i wiedzę inżynierów ze Szczecina oraz Zielonki w projektowaniu, wdrażaniu, produkcji, a także wsparciu technicznym multimedialnych systemów szkolno-treningowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Ponadto System „POJEDYNEK” posiada certyfikat zgodności, który wydał Ośrodek Certyfikacji WITU, jednostka akredytowana przez Polskie Centrum Akredytacji. Certyfikat potwierdza literalnie spełnienie wymagań konkursu MON “Strzelnica w powiecie”. Urządzenie posiada również znak CE związany z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, w tym potwierdza zastosowanie bezpiecznego modułu laserowego, co bez wątpienia stanowi ważny atut tej wirtualnej strzelnicy.

Zasadniczym przeznaczeniem Systemu „POJEDYNEK” jest nauka i doskonalenie zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym między innymi manualnej jej obsługi, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorowych, prowadzenia ćwiczeń w obserwacji, wykrywaniu, rozpoznawaniu i identyfikacji celów, a przede wszystkim prowadzenia celnego ognia w różnych postawach, na różnych odległościach, w tym do celów stacjonarnych, ruchomych i ukazujących się.

Ćwiczenia w obserwacji oraz szkolenie strzeleckie prowadzone są w oparciu o obraz animacji komputerowej, tworzony na bazie wirtualnej przestrzeni 3D, wyświetlany na ekranie w postaci płaskiego obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu system posiada szerokie możliwości „kształtowania” wirtualnej rzeczywistości poprzez zmiany pory dnia, warunków oświetleniowych, ukształtowania powierzchni, rodzaju roślinności, obiektów terenowych, sprzętu, animowanie efektów specjalnych oraz wpływania na przebieg zdarzeń.

W oparciu o te zmienne użytkownik otrzymuje wszechstronny edytor tworzenia niezliczonej liczby ćwiczeń w obserwacji, strzelań z broni strzeleckiej oraz zestaw ćwiczeń sytuacyjnych z przebiegiem zdarzeń w oparciu o zamknięte scenariusze.

Szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem Systemu „POJEDYNEK”. Fot. ACM.

System ten jako jeden z niewielu oferowanych w Europie produktów, uwzględnia balistykę toru lotu pocisku odpowiadającą rodzajom broni i stosowanej w nich amunicji. To niezwykle istotny element wpływający w szczególny sposób na zachowanie i postawy strzelającego, wymuszający zmiany nastaw celowników lub punktu celowania w czasie prowadzenia strzelania do celów na różnych odległościach. Atutem urządzenia jest to, że poprzez automatyczne przeskalowanie obrazu, przy doborze wielkości stanowiska ćwiczeń do możliwości pomieszczenia, użytkownik otrzymuje zobrazowanie przestrzeni ćwiczenia z celami w wielkości, które widzi w rzeczywistym terenie. Wraz z zastosowaniem balistyki pocisków, dużym obrazem wyświetlanym od krawędzi podłogi, zobrazowaniem odzwierciedlającym strzelanie z różnych postaw oddaje to realizm i trudność strzelania do celów na zmiennych dystansach.

Standardowy zestaw Systemu „POJEDYNEK” jest dostarczany z bronią treningową – symulatorami laserowymi, na które składają się repliki ASG działające w systemie blow-back zasilane green-gas oraz zintegrowane moduły laserowe. Istnieje również możliwość zastosowania replik elektrycznych charakteryzujących się mniejszym realizmem obsługi manualnej. W skład pojedynczego zestawu wchodzą:

  • moduł projekcji; z zainstalowanymi specjalistycznymi modułami oprogramowania oraz niezbędnymi aplikacjami wybór rodzaju ćwiczeń i strzelań;
  • klawiatura bezprzewodowa z gładzikiem, tablet oraz drukarka;
  • cztery repliki karabinków, każda z dwoma magazynkami;
  • cztery repliki pistoletów, każda z dwoma magazynkami;
  • bezprzewodowe zintegrowane moduły laserowe (urządzenia laserowe kl. I) dedykowane do rodzajów replik ASG;

System szkolno-treningowy „POJEDYNEK” (SI-C) zbudowany jest w systemie „device with one plug” jako kompletnie funkcjonalne urządzenie co oznacza, że jego zasadnicze elementy zabudowane są w zwartej, łatwej do transportu, kompaktowej obudowie, bez zbędnych zewnętrznych połączeń kablowych. Po ustawieniu na podłodze, przed ekranem i podłączeniu kabla zasilającego do gniazda 230V jest on natychmiast gotowy do pracy.

System posiada zdolność łączenia siecią LAN kilku modułów projekcji do wyświetlania obrazów w ramach jednej wspólnej wirtualnej przestrzeni ćwiczenia zapewniającej zgodność i ciągłość zdarzeń w ćwiczeniu.

image
Broń treningowa oparta na replice karabinka HK-416 wykorzystywana w Systemie „POJEDYNEK”. Fot. ACM.
image
Broń treningowa oparta na replice pistoletu Glock-17 wykorzystywana w Systemie „POJEDYNEK”. Fot. ACM.
image
Moduł Projekcji z kablem zasilającym, tablet z zasilaczem, klawiatura bezprzewodowa z gładzikiem. Fot. ACM
image
Obraz jednego z wariantów wirtualnej strzelnicy wraz z przykładowymi celami. Fot. ACM.

System szkolno-treningowy „POJEDYNEK” (SI-C)  jest urządzeniem, które może być użytkowane w standardowych salach lekcyjnych lub pomieszczeniach biurowych przy zaciemnieniu okien roletami nieprzepuszczającymi światła słonecznego i zasilaniu z typowej sieci elektrycznej 230V / 50Hz / 10 A.

Zasadniczym atutem prezentowanego systemu jest fakt, że jest to polski produkt ze specjalistycznym oprogramowaniem stworzonym przez polskich inżynierów z wieloletnim doświadczeniem projektowym i badawczym na potrzeby Sił Zbrojnych RP, produkowany w Polsce, cechujący się profesjonalnymi funkcjonalnościami stwarzającymi duże możliwości szkoleniowe, zapewniający łatwość obsługi i transportu przy niewielkich wymaganiach w zakresie przystosowania pomieszczeń do szkolenia .  

Pełne możliwości systemu będą prezentowane podczas najbliższego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach dniach 7-10.09.2021 r., gdzie będzie dedykowane stanowisko do praktycznego zapoznania się z wyrobem oraz sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich na wirtualnej strzelnicy Systemu „POJEDYNEK”.

Z ostatniej chwili: Związek Strzelców Litewskich (LRU) zakupił od Konsorcjum WITU / ACM dedykowany, multimedialny systemem szkolno-treningowy bazujący na technologii Systemu szkolno-treningowego „POJEDYNEK” (SI-C). Urządzenie zostało zakupione na potrzeby szkolenia członków 4-tego Dowództwa Strzelców Suwalskich, policji i innych służb mundurowych miasta Mariampol.


Kierownik Zakładu Symulatorów WITU Grzegorz Zasada, Kierownik Zakładu Projektów WITU ppłk Tomasz Głogowski oraz Dyrektor Zarządzający ACM Roman Haberek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDworek już prywatny
Następny artykułSystemy online w księgowości i finansach małych firmach