A A+ A++

Sensacyjne informacje płyną z Katowic.

***

Specjalne mieszkania dla seniorów – dostosowane do ich potrzeb i z całodobową pomocą w razie takiej potrzeby. To wielki rządowy program, który rozpocząć się ma na Śląsku a potem w innych częściach kraju.

Dlaczego Katowice i Śląsk mają być pierwsze? Dlatego, że tu jest bardzo dużo terenów „pogórniczych”, na których mieszkania wspomagane mogą być budowane.

Dziś w Katowicach mówiły o tym: Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej oraz posłanka Ewa Kołodziej. Odbyło się też spotkanie z seniorami z kilku śląskich miast.

Mówiono nie tylko o programie mieszkalnictwa wspomaganego. Ale to z pewnością najważniejsza i najciekawsza informacja, wręcz sensacyjne, dlatego od niej zaczynamy.

O budowie mieszkań wspomaganych na terenach „pogórniczych” minister senioralna rozmawiała z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Przypomnijmy, że ministerstwo to swoją siedzibę ma w Katowicach.

– Minister powiedziała, że tereny ma, pieniądze też ma – minister senioralna relacjonowała swoje spotkanie z minister przemysłu.

To jest tak sensacyjna informacja, że z pewnością będziemy o to dopytywać. Ministerstwo Przemysłu budujące osiedla mieszkaniowe? Tym bardzie, że pani minister Okła-Drewnowicz relacjonując swoje spotkanie z szefową resortu przemysłu napomknęła, iż na terenach „pogórniczych” generalnie planowana jest budowa osiedli mieszkaniowych. Mieszkania wspomagane dla seniorów mają być tylko częścią tego wielkiego przedsięwzięcia.

Oczywiście tym planom należy tylko przyklasnąć. Mieszkań w Polsce rozpaczliwie brakuje.

I nie chodzi nam o te mieszkania, które są budowane przez deweloperów, a na które nie stać nikogo kto przeciętnie zarabia. A jeśli już kogo stać to pod warunkiem zaciągnięcia kredytu spłacanego dziesiątki lat.

Dla wszystkich oczywiste jest, że skoro osób w wieku produkcyjnym bardzo często nie stać na kupno nowego mieszkania, to tym bardziej nie stać na to seniorów.

A mieszkania wspomagane – jak zdradziła minister Okła-Drewnowicz – mają być budowane od zera. Tak ma być m.in. dlatego, że architektonicznie mają być przystosowane do potrzeb seniorów.

I dlatego ten rodzaj mieszkalnictwa nazwano wspomaganym, gdyż każdy lokator takiego mieszkania będzie mógł skorzystać z całodobowej pomocy w razie, gdy będzie potrzebna. Co oznacza, że w pobliżu powinny znajdować się młodsze, w pełni sprawne osoby, służące seniorom pomocą.

Dziś już 25 proc. mieszkańców naszego kraju to osoby zaleczające się do seniorów. Z każdym rokiem będzie ich przybywać.

To oznacza, że program mieszkalnictwa wspomaganego powinien objąć miliony ludzi. Potrzeba milionów mieszkań.

W tak trudnej sytuacji mieszkaniowej, w jakiej jest wiele osób, które do seniorów zaliczać się będą za lat 30 lub 40, z pewnością wielki program mieszkaniowy skierowany wyłącznie do emerytów i rencistów spowoduje co najmniej poczucie niesprawiedliwości u pozostałych.

Rozumiemy więc, że rząd nie zapomni o tej pozostałej części społeczeństwa. Spodziewamy się więc propozycji mieszkaniowych również dla młodszych osób.

Wielki projekt poprzedniego rządu – Mieszkanie Plus – spalił na panewce. Zamiast powszechnej dostępności nowych mieszkań wyłącznie za czynsz, powstały tylko nieliczne osiedla.

Jedno znajduje się w Katowicach. lecz trudno powiedzieć o mieszkaniach na Nowym Nikiszowcu, by były dla niezamożnych osób.

Dlatego należy bardzo mocno trzymać kciuki za plany obecnego rządu. By w Polsce wreszcie powstało tak wiele mieszkań, aby swoje „cztery ściany” dla nikogo nie były niedosięgłym marzeniem.

Wracając do seniorów. Dziś była mowa również o innych ważnych dla nich sprawach.

O bonie senioralnym, o radach ds. polityki senioralnej przy wojewodach. O opiece domowej i o aktywizacji seniorów. A także o ich bezpieczeństwie.

Na spotkanie z minister Okłą-Drewnowicz przybyli seniorzy z Katowic, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Piekar Śląskich i Siemianowic Śląskich.

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Znajdziecie tam bardzo ciekawe treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiener i Compensa – od lipca #POŁĄCZENI
Następny artykułNextbike kończy restrukturyzację i umacnia swoją pozycję na rynku mikromobilności