A A+ A++

​Czy można przechowywać dane w DNA? Naukowcy zastanawiają się nad tym od dawna. Teraz zespół uczonych z MIT wykazał, że pliki można przechowywać w różnych fragmentach materiału genetycznego, a podczas odczytu składać je w całość. To może być przełom.

Na świecie istnieje ponad 10 bilionów gigabajtów danych, a każdego dnia powstaje co najmniej 2,5 mln gigabajtów kolejnych. Wszystkie te dane – filmy, zdjęcia, muzyka – są przechowywane w gigantycznych centrach danych, których utrzymanie jest drogie i skomplikowane. Stanowi to poważny problem, ponieważ świat jest coraz bardziej zdigitalizowany, a potrzeby związane z archiwizacją rosną.

Już od jakiegoś czasu sugerowano, że DNA nadaje się do przechowywania dużych ilości danych bez zajmowania miejsca i ponoszenia kosztów związanych z centrami danych. Naukowcy MIT twierdzą, że wszystkie cyfrowe dane na świecie mogłyby teoretycznie zmieścić się w jednym kubku wypełnionym DNA.

Wynika to z dużej gęstości DNA, która pozwala na przechowywanie ogromnych ilości danych w stosunku do jego wielkości. Chociaż wcześniej widzieliśmy przykłady przechowywania danych cyfrowych w DNA, takich jak teksty lub obrazy, nowe badania skupiają się na ważnym aspekcie rozwijającej się technologii – pobieraniu potrzebnych informacji z wielu kawałków DNA przechowujących wiele plików.

Naukowcy MIT zademonstrowali, że można to zrobić z użyciem 6-mikrometrowej cząsteczki krzemionki przechowującej 20 obrazów. Krótkie sekwencje DNA zostały użyte jako etykiety z zawartością pliku, umożliwiając badaczom skuteczne wyciągnięcie poszczególnych obrazów, które chcieli wydobyć z albumu przechowywanego w DNA.

Choć może się to wydawać niezwykłe, DNA oferuje wiele korzyści, jeśli chodzi o masowe przechowywanie danych i to nie tylko ze względu na swoją wysoką gęstość. Według badaczy, dane przechowywane w ten sposób byłyby “niezwykle stabilne”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKowalewo: Więcej informacji o wczorajszym pożarze hali (wideo)
Następny artykułŚwiatowy Dzień Wi-Fi – najważniejsze trendy w sieci bezprzewodowej