A A+ A++

Komisja Zdrowia po drugim czytaniu w Sejmie, odrzuciła poprawki wniesione przez ugrupowanie Polska 2050 do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Komisja rekomenduje przyjęcie dwóch poprawek Prawa i Sprawiedliwości. Choć rząd proceduje ustawę w ekspresowym tempie, to dzięki poprawkom PiS, będzie miał więcej czasu na wdrożenie jej w pełni w życie.

Opieszałość we wdrożeniu Krajowej Sieci Onkologicznej, a zarazem pośpiech w procedowaniu ustawy przedstawionej posłom w połowie stycznia, zarzuca rządowi opozycja. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, po którym skierowana została ona do dalszych prac w Komisji. W drugim czytaniu, do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej w Sejmie zgłoszono 7 poprawek o charakterze merytorycznym. 

Mirosław Suchoń (Polska 2050), podczas czwartkowej debaty nad projektem zgłosił swoje poprawki i skrytykował resort zdrowia za pracę w pośpiechu. “Mam wielki żal do rządu i pana ministra (zdrowia), że zabrakło czasu, by usiąść nad ustawą, popracować w podkomisji” – powiedział poseł.

Jego wypowiedzi wtórował Jerzy Hardie-Douglas (KO), który zasugerował, że przy tym tempie prac, warto rozważyć wydłużenie vacatio legis. “To byłoby uczciwe rozwiązanie; w innym wypadku eksperymentujecie na setkach tysięcy pacjentów onkologicznych” – stwierdził.

Jan Szopiński (Lewica) także ocenił, że posłowie mieli mało czasu, bo “zaledwie 18 godzin” na procedowanie ustawy. “I dlaczego posłom nie zostały przedstawione wyniki pilotażu KSO w naszym kraju?” – pytał poseł.

Jak odpowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, tempo prac nad ustawą wynika z potrzeby polskiej onkologii. “Szczególnie po okresie pandemii pokazują one, że nie mamy czasu. Musimy wdrożyć to jak najszybciej” – podkreślił Waldemar Kraska.

Gdzie wyniki raportu za KSO?

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie powrócił temat raportu sprawozdawczego z działania pilotaż. Raport gotowy jest od września ubiegłego roku, a do dziś minister zdrowia go nie przedstawił posłom, ani stronie społecznej. 

– Czemu nie są publikowane wyniki trwającego ponad trzy lata pilotażu? Ich utajnienie budzi nasz największy niepokój- mówił poseł Hardie-Douglas.

Ostra dyskusja o Krajowej Sieci Onkologicznej w Komisji Zdrowia

Centralizacja opieki onkologicznej 

Jak komentował poseł Andrzej Sośnierz opierając się o swoje doświadczenie, “nadzieje wiązane z KSO nie zostaną spełnione” przez formalizowanie, nieformalnych układów onkologów.

 Od lat obserwuję, że w środowisku onkologów występuje tendencja do centralizacji i utrzymywania feudalnych stosunków, co znajduje odzwierciedlenie w tym projekcie – ocenił poseł Andrzej Sośnierz.

Dariusz Klimczak (KP) ocenił, że na onkologię należy patrzeć głównie z punktu widzenia pacjenta. Podkreślił, że problemem jest rejonizacja. “Rozwiązaniem mogłyby być doprecyzowanie i zdefiniowanie możliwości tworzenia konsorcjów – wtedy skończy się także mowa o centralizacji” – zauważył poseł.

Poprawki Komisji do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

W trakcie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie zgłoszono 8 poprawek. Sześć zgłosił poseł Mirosław Suchoń z Polska 2050. Wszystkie zostały odrzucone zdecydowaną większością członków Komisji.

Jedna z nich przewidywała zniesienie 5-letniego okres monitorowania. “W naszej ocenie, pacjent powinien być monitorowany bezterminowo. Wznowy nowotworów następują także później” – argumentował.

Do tej argumentacji odniósł się przewodniczący Komisji Zdrowia, Tomasz Latos (PiS). “To okres określony przez onkologów w światowych standardach, a nie jest to wymysł ministra”. Poparł go w tym poseł Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Hardie-Douglas. “W standardach onkologii 5 lat to okres, w którym uznaje się pacjenta za wolnego od nowotworu, za wyjątkiem raka piersi co, jak mam nadzieje, będzie uznawane za wyjątek.”

Rekomendacji nie otrzymały także poprawki zakładające rozszerzenie kompetencji ministra zdrowia, które upoważniałaby go do wydania rozporządzenia, określającego kompetencje specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego różnych poziomów.

Komisja opowiedziała się pozytywnie za dwiema poprawkami Prawa i Sprawiedliwości, które dają więcej czasu na wdrożenie ustawy.

Jedna z nich przewiduje, że Pierwsza kwalifikacja na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO) zostanie przeprowadzona do dnia 31 marca 2024 r., a nie jak wcześniej planowano, 9 miesięcy od wejścia w życie niniejszej ustawy.

Druga data daje więcej czasu do wykluczenia pozostałych podmiotów z opieki onkologicznej. Dotyczy ona punktu, który mówi o tym, że podmioty wykonujące działalność leczniczą niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej nie są uprawnione do realizacji opieki onkologicznej w ramach NFZ. Wyłączenie miało nastąpić 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Po zmianie, wyłączenie tych podmiotów z realizacji świadczeń onkologicznych nastąpi do l kwietnia 2024 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał odejść z “Na Wspólnej”. Waldemar Obłoza mówi, co go powstrzymało
Następny artykułWystawa “Wycinek rzeczywistości”