A A+ A++

Naukowcy z Berlińskiego Centrum Nauk Społecznych WZB uważają, że początkowe podejście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i władz Unii Europejskiej, według którego pandemii koronawirusa nie da się zmniejszyć ograniczeniem podróży, było niesłuszne.

To przekonanie było fatalnym błędem. Restrykcjom odnośnie podróżowania należało nadać dużo większe znaczenie. Odnosi się to również do przyszłych fal pandemii COVID-19 oraz innych pandemii – twierdzi Ruud Koopmans, jeden z autorów opracowania opublikowanego na łamach “WZB Discussion Paper”.

Naukowcy informują, że kraje, które były celem dużej liczby podróży, jak np. Francja, Włochy czy Stany Zjednoczone zanotowały znacznie wyższą liczbę zgonów z powodu koronawirusa od pozostałych. Dodają, że wprowadzanie kolejnych restrykcji przyczyniało się do ograniczenia śmiertelności z powodu COVID-19.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Eksperci podkreślają, że śmiertelność z powodu COVID-19 w krajach, które wprowadziły ograniczenia dla podróżujących na początku marca (jak np. Australia, Izrael, Czechy), była aż o 62 procent niższa niż w tych, które zrobiły to w połowie miesiąca (np. Niemcy).

Naukowcy porównali także kwarantannę z zakazem przekraczania granicy kraju. Okazało się, że obowiązkowe kwarantanny dla wjeżdżających do kraju działały lepiej niż zakazy wjeżdżania. Zdaniem specjalistów, działo się tak dlatego, że zakazy wjazdu w wielu przypadkach były uchylane dla obywateli i rezydentów. Kwarantanna zaś obowiązywała praktycznie każdego.

Analiza pokazała również, że restrykcje celowane, dotyczące tylko szczególnych krajów (w tym badaniu dotyczyły one Chin i Włoch) działały lepiej niż ogólne, dotyczące wszystkich państw.

Według najnowszych informacji opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, od początku wybuchu pandemii, na świecie zdiagnozowano już ponad 40 milionów przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło ponad 1,1 mln osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzetarg na igloo
Następny artykułKtóre placówki w powiecie mieleckim zawiesiły w tym tygodniu zajęcia szkolne? Mamy listę