A A+ A++

Ważna część etapu weryfikacji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 rozpocznie się za chwilę. W najbliższym tygodniu skonsultowanych zostanie 10 projektów, a przed nami jeszcze kolejne. Udział w spotkaniach mogą wziąć także mieszkańcy, spotkania odbywać się będą online oraz w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych. Warto, bo można mieć w ten sposób wpływ na kształt projektów ogólnomiejskich, które zostaną skierowane pod tegoroczne głosowanie.

Projekty miejskie to specjalny rodzaj wniosków w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. W  odróżnieniu do projektów dzielnicowych, które skupiają się na potrzebach najbliższej społeczności; projekty miejskie dotyczą obszaru wykraczającego poza jedną dzielnicę, a czasem wręcz obejmują całe miasto.

Co ważne, projekty ogólnomiejskie w tegorocznej edycji mają dwa określone zakresy tematyczne: Klimatyczny Budżet Obywatelski (na realizację przedsięwzięć, których celem jest: zwiększenie ilości zieleni w mieście, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, ograniczenie emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej oraz działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach) oraz Jubileuszowy Budżet Obywatelski (dotyczący działań popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty w związku ze zbliżającymi się obchodami 100. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich).

Do BO2024 złożonych zostało 39 projektów ogólnomiejskich, w tym 10 w ramach KBO oraz 29 JBO.

– Za nami etap pierwszy etap weryfikacji, w trakcie którego sprawdzane były kwestie formalne. Etap ten przeszło pozytywnie 37 projektów. Obecnie, na etapie weryfikacji merytorycznej, organizujemy spotkania dotyczące projektów, które będą wymagać dopracowania zanim zostanie podjęta decyzja o dopuszczeniu ich pod glosowanie. Trzy z wniosków zostały skierowane pod dyskusję Rady ds. Budżetu Obywatelskiego, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy na pewno mogą zostać uznane za ogólnomiejskie. Opinia Rady zostanie przekazana Prezydentowi Gdyni, który podejmie ostateczną decyzję – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych.

W trakcie warsztatów urzędnicy wraz z autorkami i autorami projektów konsultować będą szczegóły wniosków. Sprawdzone zostaną także m.in. szacowane koszty, przeanalizowane proponowane lokalizacje projektów. Udział w spotkaniach mogą wziąć także mieszkańcy. Będzie to możliwość wyrażenia opinii na temat składanego projektu, co może mieć wpływ na jego ostateczny kształt.

Harmonogram spotkań: 

Chęć dołączenia do konsultacji online należy zgłosić mailowo, na adres [email protected], do godz, 15.00 dnia poprzedzającego termin. W wiadomości zwrotnej wysłany zostanie link. Na spotkanie w siedzibie LIS nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Kolejne warsztaty odbędą się w następnym tygodniu. Warsztaty dopracowywania projektów miejskich zakończą się do 10 maja. Więcej informacji wkrótce na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWernisaż wystawy „Sąd nie powinien wyrzec się stosowania terroru…”