A A+ A++

Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny?

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.: napis „PARAGON FISKALNY”, NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży, centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.

 
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:

Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:

– zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
– ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
– Koła gospodyń wiejskich.
– Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.

Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:

w każdym urzędzie skarbowym,
przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
na e-mail: [email protected],
przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony.

W okresie I-V 2024 r. KAS przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%).

W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.

 
Aplikacja e-Paragony
Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne.
Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów.
Aplikacja e-Paragony jest całkowicie dobrowolna. Konsumenci i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niej korzystać. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim.

Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawca uszkodzenia samochodu uwieczniony przez monitoring. Kto rozpoznaje mężczyznę na zdjęciu?
Następny artykułNadciąga burza i bardzo silny wiatr