A A+ A++

Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Prawie codziennie odwiedza nawet najmniejsze miejscowości w regionie. Leczenie w nim jest bezpłatne. W 2023 r. 8 tys. dzieci skorzystało z leczenia, lakierowania zębów, 40 dzieci usunięto ząb. Po co dentobus? Próchnica występuje u prawie 100% polskich dzieci między 6 a 7 rokiem życia i u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia. Najmłodsze pacjent dentobusu miał mniej niż rok, najstarszy 16 lat. Gdzie jest kierownica? – to najczęstsze pytanie, które pada na fotelu dentystycznym w dentobusie😊.

Leczenie w dentobusie

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki. Są to m.in. świadczenia:

przegląd dentystyczny

ustalenie planu leczenia

badania kontrolne i okresowe

lakowanie zębów

fluoryzacja

wykonanie zdjęcia RTG

leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy

instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

8 tysięcy dzieci w dentobusie

Dentobus przemierza Łódzkie od 2020 roku. Wówczas z leczenia skorzystało 2,5 tys. pacjentów. Z roku na rok coraz więcej szkół, przedszkoli, ale także urzędów gmin, sołectw zaczęło zapraszać dentobus do siebie. W 2021 r. z leczenia skorzystało 6 tys. dzieci, w 2022 r. ponad 7,7 tys. a w roku 2023 rekordowa ilość ponad 8,3 tys. dzieci. W 2023 r. najmłodszy pacjent dentobusu nie miał jeszcze roku, a najstarszy 16 lat.

W 2021 r. na ten cel Łódzki NFZ przeznaczył blisko 0,5 mln zł. Natomiast w 2023 wydaliśmy ponad 1,4 mln zł.!

Najczęściej w dentobusie stomatolodzy lakierują zęby stałe (6 tys. dzieci w 2023r). Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja, jest zabiegiem zabezpieczającym zęby przed rozwojem próchnicy. Nakładany specjalnym pędzelkiem lakier zawiera dużą dawkę fluoru, przez co sprawia, że zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę. Lakierowanie hamuje również namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Dzieci i młodzież do 18. roku życia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą co. 3 miesiące korzystać z bezpłatnego lakierowania wszystkich zębów stałych.

Dentobus to jednak nie tylko profilaktyka. W latach 2020 i 2021 nie usunięto żadnego zęba, ale w ubiegłym roku 40 dzieci miało usuniętego zęba.

Łódzkiem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1250 oraz

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1248

Gdzie jest kierownica – o co pytają pacjenci w dentobusie

Bycie mobilnym stomatologiem to praca, która sprawia nam dużo satysfakcji. Szczególnie wtedy, kiedy dostajemy dowody sympatii w postaci laurek czy origami. Najbardziej jednak cieszą nas pytania małych pacjentów, np. Gdzie jest kierownica? Starsi uczniowie zwracają się z nieco innymi pytaniami – Mamy matematykę, czy możemy posiedzieć tu trochę dłużej? Nigdy nie zdarzyło się nam przyjechać do miejsca postoju z „pasażerem (pacjentem) na gapę”, a często chciano z nami wrócić do Łodzi, chociażby do Manufaktury – wspominają członkowie zespołu medycznego dentobusu NZOZ Superdent z Łodzi.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndroid отримає важливу функцію з iPhone – любителі YouTube будуть раді
Następny artykułВідомо, коли Гвоздик проведе наступний бій