A A+ A++

Źródło: Muzeum Ziemi Puckiej

Od ponad roku muzea miały regularne i przymusowe przerwy. Drzwi dla odwiedzających mogli otworzyć po raz pierwszy we wtorek (4 maja). W swoich murach mają do zaprezentowania wiele ciekawych stałych i czasowych wystaw. Sprawdziliśmy, co można zobaczyć w Wejherowie i Pucku!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zamiast muzealnej nocy, proponuje „majowe popołudnia”. W każdy poniedziałek i środę w maju w godzinach 16:00-20:00 wstęp do instytucji będzie bezpłatny. Przed wizytą należy umówić się telefonicznie.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć trzy wystawy. Jedna z nich przedstawia malarskie prace Macieja Tamkuna – „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam”. Ekspozycja składa się z trzech części – pierwsza zawiera obrazy 26 kapliczek wejherowskich, druga to kaszubscy królowie – społecznicy. Ostatnia część, to zbiór prac związanych z Wejherowem i jego zasłużonymi mieszkańcami m.in. portrety śp. prof. Jerzego Tredera, czy bł. s. Alicji Kotowskiej a także panorama miasta z lotu ptaka – rudzika.

Kolejna gratka dla fanów malarstwa – wystawa Marty Papierowskiej „Organiczność”.

— Do moich prac wdziera się organiczność zwierzęca i roślinna. Interesuje mnie materia widziana pod mikroskopem. W przybliżeniu przybiera wtedy kosmiczne formy, niesamowite kolory i soczystą świetlistość. Oddanie jej charakteru na płaskim papierze lub płótnie stanowi dla mnie wyzwanie – opowiada o swojej twórczości Marta Papierowska.

Ostatnia propozycja od wejherowskiego muzeum to wystawa rzeźby, malarstwa i rysunku pt. „Kaszubski Remus ze Śmiechowa Stanisław Nastały (1933-2019) życie i twórczość”. To pierwsza monograficzna wystawa artysty. Ekspozycja została zrealizowana ze zbiorów rodziny artysty, Elżbiety Paschke i archiwum Politechniki Gdańskiej.

Ponadto Wejherowska Wspólnota Pokoleń zorganizowała wystawę z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej pt. „81. rocznica zbrodni katyńskiej – Katyń 1940”. Wystawa mieści się na pierwszym piętrze w Domu Jana Pawła II w Wejherowie.

Muzeum Ziemi Puckiej skończyło 50 lat. Z tej okazji powstała wystawa, dzięki której zwiedzający będą mogli poznać ludzi, którzy przyczynili się do powstania placówki.

W pierwszych latach istnienia udostępniono ekspozycję w „Szpitaliku”, a wraz ze wzrostem liczby zgromadzonych obiektów oraz badaniami naukowymi utworzono działy merytoryczne: etnograficzny (1974 r.), historyczny (1976 r.) i archeologiczny (1979 r.). Rozwój Stacji Wiedzy o Regionie, prowadzona praca naukowo – badawcza oraz oświatowa stały się przyczynkiem do przekształcenia w jednostkę muzealną – czytamy na stronie muzeum.

Obecnie placówka pod swoją opieką ma 11 tys. zabytków. Na wystawie będzie można obejrzeć pamiątki sprzed 50 lat – dokumenty, fotografie, stemple oraz niezwykłą szarfę.

Zaś w oddziale – Kamienica Mieszczańska odwiedzający będą mieli okazję poznać pomorskie pszczelarstwo. Ponadto można cofnąć się w czasie do 1920 roku i zobaczyć jak wyglądały zaślubiny Polski z morzem. Szczegóły dostępne są tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsoby transpłciowe i LGBTQ w podręczniku policji jako „patologie”. Bodnar reaguje
Następny artykułOsada Truso w filmowym kadrze [ Kultura ]