A A+ A++

Artykuł „Ogrzewanie węglem do końca 2027 roku?” (LO 42/2021) dotyczący nowych konsultacji projektu zmian w tzw. uchwale antysmogowej dla województwa mazowieckiego wywołał wiele pytań od naszych Czytelników. Dlatego we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka przygotowaliśmy kalendarz obowiązujących terminów oraz zestawienie planów dotyczących pieców i wykorzystywanych w nich paliw

SYLWIA WYSOCKA

Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą z 24 listopada 2017 roku (tzw. uchwałą antysmogową) wprowadził na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązująca uchwała antysmogowa została podjęta w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi oraz środowisko zanieczyszczenia powietrza, które powstaje wskutek spalania paliw stałych w indywidualnych, nieraz przestarzałych źródłach ogrzewania. Wprowadziła ona ograniczenia i zakazy w zakresie jakości paliw i eksploatacji instalacji o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw.

Jak podają władze województwa, z perspektywy czasu i w związku z okolicznościami, które wystąpiły od momentu podjęcia obowiązującej uchwały, zapisy uchwały antysmogowej w dotychczasowym brzmieniu wymagają wzmocnienia. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o konieczności zmiany uchwały antysmogowej. Projekt uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniającej uch-wałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, był opiniowany i konsultowany po raz pierwszy w lipcu i sierpniu br. W trakcie opiniowania i konsultacji złożono 5 589 opinii, uwag i wniosków. Te, które uznano za zasadne, zostały uwzględnione w projekcie uchwały. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wyłożeniu projektu uchwały, zmodyfikowanej w wyniku zebranych opinii, uwag i wniosków, do drugiego opiniowania i konsultacji społecznych. Konsultacje właśnie się kończą – trwały od 11 października do 2 listopada. Konsultacjom została poddana propozycja, zgodnie z którą zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 roku, a od 1 stycznia 2028 roku – także w podwarszawskich powiatach.

Nowe terminy zakazu palenia węglem nie oznaczają, że proponowane zmiany znoszą wszystkie obecnie obowiązujące przepisy. Innymi słowy, to, że zakaz palenia węglem może obowiązywać w powiecie otwockim od 2028 roku, nie oznacza, że do tego czasu można palić węglem w „kopciuchach”! W tej sprawie obowiązują zapisy obecnej uchwały antysmogowej.

W gąszczu zmian i propozycji nowych przepisów łatwo się pogubić. Dlatego we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka przygotowaliśmy terminarz nakazów, które będą obowiązywać mimo zmian proponowanych w uchwale antysmogowej. – Od lat prowadzimy intensywną kampanię informującą mieszkańców o terminie wymiany tzw. kopciuchów do 1 stycznia 2023 roku. Mieszkańcy muszą o tym pamiętać bez względu na inne zmiany przedstawione w projektach do uchwały antysmogowej – podkreśla Dominik Pytlak, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Otwocku. 

Obecnie obowiązujące terminy zapisane w Mazowieckiej UCHWALE Antysmogowej, które nie zostaną zmienione

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje zakaz używania:

  • pieców pozaklasowych, tzw. kopciuchów (niespełniających normy PN-EN 303-5:2012),
  • kominków niespełniających norm tzw. ekoprojektu,
  • pieców kaflowych,
  • piecokuchni i trzonów kuchennych.

Od 1 stycznia 2028 roku obowiązuje zakaz używania:

  • pieców klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Proponowane zmiany które są obecnie konsultowane (przepisy dotyczące powiatu otwockiego)

  • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają normy tzw. ekoprojektu i zostały zainstalowane do 31 grudnia 2021 roku, będą mogły być wykorzystywane do czasu ustania ich żywotności.
  • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają normy tzw. ekoprojektu i zostały zainstalowane po 31 grudnia 2021 roku, będą mogły być wykorzystywane do 31 grudnia 2027 roku.
  • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają wymóg 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 i zostały zainstalowane do 10 listopada 2017 roku, będą mogły być wykorzystywane do czasu ustania ich żywotności.
  • Źródła ciepła spalające węgiel w każdej postaci, które spełniają wymóg 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 i zostały zainstalowane po 10 listopada 2017 roku, będą mogły być wykorzystywane do 31 grudnia 2027 roku.
  • Dla nowo powstających budynków, dla których proces decyzyjny prowadzący do wydania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy rozpocznie się po 1 stycznia 2023 roku, obowiązuje zakaz eksploatacji instalacji opalanych paliwami stałymi (węglem i drewnem w każdej postaci), jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora, na której znajduje się instalacja.
  • Spełnianie norm przez źródła ciepła podczas kontroli musi zostać potwierdzone w okazanej kontrolującym dokumentacji (np. deklaracja producenta, certyfikat wydany dla pieca przez certyfikowane laboratorium). Taką dokumentacją nie jest naklejka na piecu lub informacja o klasie kotła na tabliczce znamionowej dotycząca innej normy niż PN-EN 303-5:2012.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBadanie Autodesk: droga do zrównoważonego rozwoju
Następny artykułSzwecja: Tragiczny wypadek w Uppsali. Koncert Abby odwołany