A A+ A++

Rosnąca świadomość ekologiczna i zwiększająca się popularność weganizmu sprawia, że marki modowe szukają rozwiązań przyjaznych i środowisku, i zwierzętom. Tak właśnie na półki sklepów trafiły wegańskie buty damskie, które są doceniane nie tylko przez kobiety, które zrezygnowały z produktów odzwierzęcych. Co warto wiedzieć o obuwiu wykonanym z materiału vegan i czy warto w nie zainwestować? Sprawdzamy!

Buty damskie fot. Adobe stock

Wegańskie buty damskie, czyli jakie?
Mówiąc o wegańskich butach damskich, mamy na myśli obuwie, które zostało wykonane w 100% bez udziału materiałów odzwierzęcych. Dotyczy to nie tylko tworzywa, z którego powstaje cholewka, ale także wkładki, zastosowanego kleju, podeszwy i ewentualnych barwników. Co ciekawe, buty damskie w takim wydaniu z roku na rok zyskują też uznanie wśród fashionistek.

Jak mieć pewność, że interesująca cię para butów damskich jest rzeczywiście wegańska? Podstawą jest sprawdzanie metek i informacji, którymi dzieli się producent. Wiele marek oznacza takie obuwie specjalnymi symbolami lub chwali się certyfikatami przyznawanymi przez organizacje i towarzystwa wegańskie.

Warto też przyjrzeć się bliżej samej wkładce, która w wielu modelach jest wykonywana ze skóry naturalnej, i to nawet w tych, które mają cholewkę ze skaju. Równie ważnym elementem są… sznurówki! Niektóre elementy mogą być woskowane lub zawierać w składzie wełnę czy filc, które są włóknami pochodzenia zwierzęcego.

obuwie

Buty damskie fot. Adobe stock

Z czego powstają wegańskie buty damskie?
Najpopularniejszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zafundować sobie buty damskie w wegańskiej odsłonie, jest skaj, czyli skóra ekologiczna. To tworzywo powstające z włókien syntetycznych, w szczególności tych poliestrowych, które ma imitować swój prawdziwy, naturalny odpowiednik. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli zależy ci na ekologicznym wydaniu butów z takiego materiału, to warto zdecydować się na model wykonany z poliestru pochodzącego z recyklingu.
To jednak nie koniec. Na rynku znajdziesz nie tylko syntetyczne propozycje. W ofertach wielu marek pojawiają się buty damskie z naturalnych materiałów. To między innymi modele konopne, bambusowe, lniane albo bawełniane. Hitem ostatnich lat jest Pinatex, czyli tkanina z włókna ananasowego liścia, za którą stoi Carmen Hijosa. Wegański materiał pod względem wytrzymałości i komfortu noszenia dorównuje jeszcze do niedawna bezkonkurencyjnej skórze.

Ile kosztują buty damskie w odsłonie vegan?
Cena wegańskich butów damskich jest uzależniona od rodzaju materiału wykorzystanego do ich produkcji. Najtańsze jest zdecydowanie obuwie ze skóry ekologicznej. Jeżeli chcesz jednak zdecydować się na model wykonany z roślinnego tworzywa, na przykład z liści ananasa (Pinatex), to musisz się liczyć z wyższymi kosztami zakupu. Za wyższą ceną idzie także trwałość i wygoda noszenia. Kompromisem między eko skórą a Pinatexem są takie naturalne propozycje jak buty z konopi (w szczególności sneakersy) albo z organicznej bawełny.

obuwie

Buty damskie fot. Adobe stock

Czy warto kupić damskie buty wegańskie?
Zdecydowanie tak. W ten sposób nie tylko ograniczasz cierpienie zwierząt, ale także możesz dbać o środowisko. Najlepszym przykładem są dostępne na rynku buty vegan powstające ze wspomnianych wcześniej liści ananasa albo z butelek PET, które zostały wcześniej wyłowione z oceanu. Niektóre z nich nadają się również do recyklingu, czyli mogą zostać przetworzone, a ich materiał wykorzystany ponownie. Nie możemy zapomnieć także o wygodzie, funkcjonalności i lekkości noszenia obuwia cruelty free.

art.sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w ten weekend
Następny artykułKryzys wieku średniego próbą dla związku. “Wolał telewizor od wspólnej nocy”