A A+ A++

Według Rosatomu średnioterminowym celem jest 25 proc. udziału energii jądrowej

19.10.2020r. 12:37

Rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom planuje w średnim okresie zwiększyć udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej z około 20 proc. obecnie do 25 proc., powiedział w wywiadzie telewizyjnym dyrektor generalny Aleksiej Lichaczow, ale rodzą się wątpliwości co do potrzeby nowych konstrukcji.
Odpowiadając na pytanie, dlaczego Rosatom buduje tylko cztery komercyjne bloki jądrowe w Rosji (Bałtyk-1, Kursk 2-1, Kursk 2-2 i Leningrad 2-2), podczas gdy portfel zamówień zagranicznych obejmuje 36 reaktorów, Lichaczow odpowiedział: “toczy się wielka dyskusja na temat tego, ile obiektów energetyki jądrowej Rosja potrzebuje i czy trzeba kontynuować budowę nowych bloków”.

Dyrektor Rosatomu powiedział, że według prezydenta Rosji Władimira Putina udział generacji jądrowej musi wzrosnąć. “Można to zrobić w perspektywie średnioterminowej, w latach 30. i 40. XXI wieku. Bezpośrednim celem jest zwiększenie udziału energii jądrowej z 20 proc. do 25 proc..”

Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Rosji działa 30 reaktorów, które w 2019 roku dostarczyły 19,7 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

W ostatnich latach Rosatom zakończył budowę sześciu reaktorów jądrowych w Indiach, Iranie i Chinach. Kolejnych osiem jest w budowie, a 11 planowanych jest w Finlandii, Białorusi, Indiach, Węgrzech, Egipcie, Turcji, Bangladeszu i Chinach.

Rosatom twierdzi, że ma 36 jednostek w swoim globalnym portfelu zamówień, prawie wszystkie na rynkach wschodzących, chociaż nie wszystkie z nich zostały formalnie potwierdzone. Mówi się, że portfel jest wart około 130 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Rosatom kieruje ekspansywną i agresywną strategią międzynarodową, mającą na celu budowę nowych bloków jądrowych oraz nawiązywanie przez Rosję nowych relacji i współpracy z krajami wschodzącymi.

Dla Rosji energetyka jądrowa to coś więcej niż perspektywa lukratywnych kontraktów. Kreml wykorzystuje elektrownie jądrowe jako sposób zacieśniania więzi z innymi wschodzącymi rynkami. Energia jądrowa stała się geopolitycznym narzędziem wpływu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzetarg ul. Ludna
Następny artykułLuksusowe domy nie ze szkła, ale z drewna!