A A+ A++

Uniwersytet Medyczny jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce z odrębnym wydziałem pielęgniarstwa i położnictwa. Do tej pory studia na tych kierunkach były realizowane na Wydziale Nauk o Zdrowiu. W ofercie są także studia w języku angielskim. Katalog specjalności na nowym wydziale uzupełniają studia w zakresie ratownictwa medycznego.

Utworzenie wydziału pielęgniarstwa i położnictwa wynika z potrzeby dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia, w tym przejścia od opieki medycznej do promocji zdrowia i prewencji chorób, rosnącego nacisku na podstawową opiekę zdrowotną oraz rozwoju technologii medycznych.

Prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Na I rok na trzech kierunkach Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa przyjętych zostanie 500 osób, natomiast na studiach anglojęzycznych zaplanowano 30 miejsc.

Kobiecy zawód? Idą zmiany

W obu zawodach: w pielęgniarstwie i w położnictwie, pracują przede wszystkim kobiety (to między 97 a 99,7 procent), lecz rośnie liczba mężczyzn, którzy spełniają się w obu specjalnościach.


Zobacz również

Analitycy od lat alarmują, że przesuwa się granica wiekowa osób pracujących w obu specjalnościach. – Połowa pielęgniarek i położnych ma nie mniej niż 55 lat, a zaledwie 16,5 procent ma mniej niż 40 lat. Średni wiek polskiej pielęgniarki wynosi nieco ponad 54 lata, zaś średni wiek położnej o prawie 3 lata mniej –  czytamy w raporcie przygotowanym na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych za rok 2023.


Źródło: materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrzem Bochni została Magdalena Łacna
Następny artykułSpotkanie autorskie z Krystianem Bielatowiczem!