A A+ A++

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ponownie podnosi alarm w sprawie oszustw finansowych, które nadal pozostają realnym zagrożeniem dla inwestorów nieznających realiów rynku. Wśród najczęściej spotykanych zagrożeń wyróżniają się fikcyjne inwestycje, zachęcające obietnicami atrakcyjnych zysków, które zamiast tego prowadzą do poważnych strat.

Fot. Obraz wygenerowany przez DALL·E

Oszuści wirtualnej przestrzeni często przybierają tożsamość autorytetów lub renomowanych instytucji finansowych, kreując podrobione strony internetowe i profile w mediach społecznościowych. Działają na zasadzie budowania zaufania u potencjalnych ofiar, aby przekonać ich do wpłacenia środków na rzekomo lukratywne projekty.

Wabik stosowany przez oszustów to niebywałe obiecanki, czasem wręcz obłędne, jak np. obietnica zwrotu inwestycji na poziomie kilkudziesięciu procent miesięcznie. Zapewnienia o bezpieczeństwie i pewnych zyskach szybko rozpleniają się, gdy inwestor nagle traci kontakt ze swoim „partnerem biznesowym” i odkrywa, że jego pieniądze zniknęły bez śladu.

Nowoczesne technologie, takie jak deepfake, pozwalają cyberprzestępcom na tworzenie zaskakująco realistycznych fałszywych nagrań, gdzie podrobione postacie publiczne zachęcają do inwestycji. Ofiary, uwiedzione pozorną autentycznością tych materiałów, łatwo ulegają pokusie szybkiego zysku, nie zdając sobie sprawy, że padają ofiarą wyrafinowanej manipulacji.

KNF zaleca nadzwyczajną ostrożność w obliczu internetowych ofert inwestycyjnych. Podstawą powinno być dokładne zbadanie wiarygodności każdego przedsiębiorstwa, włącznie z weryfikacją licencji oraz pozwoleń na działalność w sektorze finansowym.

Podkreśla się również, że nadzwyczaj korzystne propozycje inwestycyjne zwykle kryją w sobie ryzyko oszustwa. Prawowite instytucje finansowe nie zagwarantują nierzeczywistych zysków, takich jak obiecują oszuści. W przypadku wątpliwości bądź podejrzeń o nieuczciwą działalność, zaleca się zgłaszanie tych obaw odpowiednim organom, w tym policji czy samej KNF.

Edukacja i świadomość zagrożeń w cyfrowym świecie są kluczowe, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę finansową. Należy zachować czujność i zdrowy sceptycyzm wobec ofert wydających się zbyt piękne, by mogły być prawdziwe. Przez ostrożność i rozwagę możemy zabezpieczyć nasze środki przed oszustami. W razie jakichkolwiek niepewności lub problemów, zawsze warto szukać wsparcia u właściwych instytucji.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł2 miliony Polaków z przelewem od państwa. Pieniądze już wysłane. Sprawdź konto!
Następny artykułMoże Cię sparaliżować. Zabójczo niebezpieczna roślina w Polsce