A A+ A++

Pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu odmówione zostały modlitwy ekumeniczne. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odczytany został apel pamięci i złożone kwiaty. Dziś przypada 75. rocznica śmierci żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika konspiracji w okresie II wojny światowej, Powstańca Warszawskiego, żołnierza 2. Korpusu Polskiego oraz bohatera powojennego podziemia niepodległościowego zamordowanego przez władze komunistyczne.

Przed południem w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej hołd rtm. Pileckiemu złożył prezydent RP Andrzej Duda, składając kwiaty przy ścianie, przy której wykonywane były wyroki śmierci na Żołnierzach Niezłomnych.

W uroczystości na Żoliborzu uczestniczyli członkowie rodziny rtm. Witolda Pileckiego, m.in. córka Zofia Pilecka-Optułowicz. W ceremonii wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, gen. bryg. Mariusz Fryc, zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele Senatu, władz miasta oraz dzielnicy Żoliborz, a także kombatanci oraz działacze opozycji demokratycznej.

Ceremonia rozpoczęła się od odegrania przez Orkiestrę Reprezentacyjną WP Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odczytany został list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podkreśliła, że do dziś postawa rtm. Witolda Pileckiego „inspiruje kolejne pokolenia do twórczych działań”. „Jego szlachetność, miłość dla Ojczyzny i współczucie dla bliźnich wyznaczają nowe standardy patriotyzmu”, zaznaczyła marszałek Sejmu.

Jan Józef Kasprzyk powiedział, że rtm. Witold Pilecki zawsze stawał po stronie dobra. Podkreślił, że dzisiejsze uroczystości pod pomnikiem i pod ścianą straceń w więzieniu na Rakowieckiej są po to, „aby dziękować za ludzi, którzy wtedy i dziś są dla nas drogowskazem i wzorem, jak stawać po stronie dobra”. Szef Urzędu wyraził nadzieję, że już wkrótce uda się odnaleźć ciało rotmistrza Pileckiego i zapewnić mu właściwy pochówek. – Na koniec chciałbym podziękować pani Zofii, która jest niestrudzoną strażniczką pamięci o swoim ojcu, który był rycerzem słusznej sprawy, człowiekiem, bez którego nie bylibyśmy wolni, nie bylibyśmy godni i nie moglibyśmy budować wolnej Polski – powiedział.

Modlitwę ekumeniczną odmówili kapelani wojskowi: ks. por. Mariusz Gawłowski, wikariusz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie, ks. mjr Tomasz Paszko z prawosławnego dziekanatu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ks. Tomasz Wigłasz z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego. Następnie odczytany został apel pamięci, po którym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem rtm. Pileckiego.

12 września 2013 r. podczas sesji rady miasta warszawscy radni zdecydowali o uhonorowaniu Witolda Pileckiego pomnikiem na terenie Warszawy. We wrześniu 2014 r. ogłoszono konkurs na koncepcję pomnika, zaś w grudniu tego samego roku rozstrzygnięto konkurs, który zwyciężyła pracownia „Morfenes” (Jacek Kiciński i Rafał Stachowicz) z Siemianowic Śląskich.

Pomnik rotmistrza Pileckiego został odsłonięty i poświęcony 13 maja 2017 r. Ma kształt jasnej sześciennej granitowej bryły, która pęka, a ze szczeliny wyłania się postać bohatera w mundurze i rogatywce. Na bokach kamiennej bryły powtarza się wielokrotny cień sylwetki rotmistrza, opisane jest dzieło jego życia oraz jego śmierć w 1948 r. Czysta, geometryczna forma monumentu ma symbolizować zdobycie upragnionej wolności i niepodległości. Natomiast mniejsze pęknięcia po bokach bryły to znak, że walczących o niepodległą Polskę było więcej.

Pomnik znajduje się w miejscu, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do „łapanki”, aby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. W pobliżu miejsca pomnika mieszkał Witold Pilecki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy spot PiS! “Tak wygląda prawdziwa drużyna Tuska”
Następny artykułНа платформі United24 продадуть український прапор з вершини Евересту