A A+ A++

Już po raz szesnasty w Bałdach na Warmii odbył się Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy. W tym roku organizatorzy upamiętnili przybycie na Warmię trzydziestego piątego biskupa warmińskiego, Krzysztofa Szembeka.

Tradycja witania nowych biskupów warmińskich sięga czasów kard. Stanisława Hozjusza. To właśnie od niego swój początek wzięło święto, które do dziś jest nieodłącznym elementem kalendarza wydarzeń na terenie archidiecezji warmińskiej. – W okresie od XVI do XVIII, biskupi przybywali na Warmię z Warszawy. W Bałdach jest granica. Zawsze witali ich tu kanonicy kapituły fromborskiej – zazwyczaj dwóch, czasami trzech. Oprócz tego zawsze był miejscowy proboszcz, a także urzędnicy pracujący na Warmii. Dodatkowo obecne było także wojsko kapituły warmińskiej ubrane w uniformy niebieskie i wojsko biskupie ubrane w uniformy czerwone. Tu następowały laudacje na cześć nowego biskupa, biskup dziękował a potem wszyscy udawali się do kościoła w Butrynach. Proboszcz po modlitwie zapraszał na obiad a po obiedzie biskup odpoczywał. Następnego dnia biskup wyruszał do Barczewa, potem przez Jeziorany i do Lidzbarka Warmińskiego, do zamku, w którym mieszkał – mówi ks. prof. kan. Andrzej Kopiczko, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.

Również i w tym roku nie mogło zabraknąć tej inscenizacji. Tym razem organizatorzy przypomnieli postać biskupa Krzysztofa Szembeka, który przybył na Warmię dokładnie trzysta lat temu. – Miało to miejsce 29 listopada 1724 r. około godziny piętnastej. Witali go kapłani, przedstawiciele różnych stanów, a nawet wojsko. Były też trzy salwy armatnie, modlitwa i śpiew w kościele w Butrynach – opowiada ks. Kopiczko.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak również i w tym roku nieodłącznym elementem obchodów była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. – To jest coś, co chcemy aby było żywe i dlatego trzeba organizować takie wydarzenia.  Ta historia pisana jest przez tych biskupów witanych w Bałdach. Dlatego Warmia ma tę szczególną historię a biskupi zawsze byli punktem odniesienia tego wszystkiego, co się tutaj działo – w każdym wymiarze – podkreśla abp Górzyński.

Oprócz inscenizacji przybycia bp. Szembeka na Warmię, mieszkańcy regionu podczas kiermasu, mogli także nabyć lokalne wyroby od miejscowych producentów. W Bałdach, oprócz Bramy Warmii, znajduje się także Trakt Biskupi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTravis Leonard dołącza do grona globalnych przywódców firmy Lockton w charakterze dyrektora finansowego
Następny artykułNetia i Polkomtel, sieć Plus, wśród uczestników drugiej edycji programu „Szkoła Innowacji” Avanade