A A+ A++

Mamy dobre wieści dla miłośników kina, którzy w ubiegłym roku nie mogli wybrać się przez pandemię na swoje ulubione festiwale. W tym roku wracają i mają wiele atrakcji w programie. Część przygotowała również spotkania w plenerze, a część zdecydowała się na formę hybrydową, by widzowie mogli obejrzeć filmy z dowolnego miejsca.

CIESZYN/CZESKI CIESZYN

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy zacznie się 30 lipca i potrwa do 4 sierpnia w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie, po obu stronach granicy.

To festiwal dla miłośników kina polskiego, czeskiego i słowackiego.

Bardzo oczekiwanym wydarzeniem tegorocznego Kina na Granicy jest retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa. Doskonały aktor odwiedzi festiwalowy Cieszyn i spotka się z publicznością.

Kino na Granicy upamiętni też w tym roku Václava Havla, w 10. rocznicę śmierci czeskiego artysty i polityka. W programie jest m.in  kolacja skomponowana z ulubionych przepisów Havla.

Widzowie zobaczą też w tym roku retrospektywę filmów z tej jednej z największych wytwórni filmowych w Europie. Studio Filmowe Barrandov zaczęto budować w Pradze w listopadzie 1931 roku.  Ze studiem pracowali znani czechosłowaccy reżyserzy filmowi, m.in. Miloš Forman, Jiří Menzel i Jan Svěrák. Barrandov jest też producentem wielu znanych filmów amerykańskich, które zostały nagrodzone m.in. Oscarami i Złotymi Globami, między innymi filmów Stevena Soderbergha.

FILMY Z CANNES WE WROCŁAWIU

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo. Od 12 do 22 sierpnia trwać będzie we Wrocławiu. Między 12 a 29 sierpnia odbywać się będą pokazy online.

W programie są m.in najważniejsze tytuły z tegorocznego festiwalu w  Cannes. Nagrodzony Złotą Palmą “Tytan” będzie można zobaczyć premierowo w Polsce właśnie we Wrocławiu.

Jak zapowiadają organizatorzy, oprócz obrazu Julii Ducournau, będą też inne filmy z głównego programu tegorocznego Cannes. To m.in “Bohater” Asghara Farhadiego, “Trzy piętra” Nanniego Morettiego czy “Gorączka” Kiriła Serebrennikowa. “Gorączka” to adaptacja nagradzanej książki Aleksieja Salnikowa o dysfunkcyjnej rodzinie, której członkowie utknęli razem wskutek pandemii tajemniczego wirusa. 

BNP PARISBAS GREEN FILM FESTIVAL

Zobacz również:

Ostatnie odliczanie do Green Film Festival

Ostatnie odliczanie do Green Film Festival

Na tym festiwalu równie ważna, co filmy jest ekologia. Czwarta edycja BNP Parisbas Green Film Festival potrwa w Krakowie od 15 a 22 sierpnia.

Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online. To będzie osiem festiwalowych dni, siedem plenerowych kin, a oprócz filmowych pokazów będą też warsztaty i dyskusje dotyczące problemów, z jakimi mierzy się nasza planeta.

Centralnym miejscem festiwalu jak co roku będzie Miasteczko Festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu. Kina plenerowe będą też m.in na plaży, w parkach i na Rynku Głównym.

W programie festiwalu są cykle – Zielone Kłamstwa, Pokolenie Grety, Niewolnicy konsumpcji, Władcy jedzenia czy Dwa stopnie do piekła. Jednym z wydarzeń ma być premiera dokumentu “Nadzieja umiera ostatnia” Jonathana L. Ramseya. Tym razem twórca filmu “Można panikować” opowiada o grupie młodych polskich aktywistów.

50. LUBUSKIE LATO FILMOWE

To najstarszy ogólnopolski festiwal filmów krajowych. W tym roku odbędzie się 50. edycja. Festiwal trwać będzie od 29 sierpnia do 5 września w Łagowie w Lubuskiem.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, “nie gwiazdy ekranów są tu atrakcją, lecz autorzy filmów, którzy toczą spory z publicznością, spory trudne, bo jest to publiczność poszukująca w kinie czegoś więcej niż rozrywki”.

W konkursie w ramach Lubuskiego Lata Filmowego startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. A jury przyznaje trzy główne nagrody – Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiuro prezydenta Ukrainy o Nord Stream 2: Rosja inwestuje duże zasoby w promowanie swojego punktu widzenia
Następny artykułPotrącenie z winy pieszej? A może to kierowca kręci?