A A+ A++

W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiega końca szkolenie ochotników w ramach programu „Wakacje z WOT”. Po 16 dniach nauki taktyki, łączności, strzelania i udzielania pierwszej pomocy, ochotnicy zdali egzamin sprawdzający nabyte dotychczas umiejętności. Ostatnim krokiem będzie wypowiedzenie słów roty i złożenie przysięgi wojskowej na sztandar.

W piątek 5 lipca 2024 roku ochotnicy odbywający tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dla kandydatów do 3 Podkarpackiej Brygady OT zdawali egzamin w formule tzw. pętli taktycznej. W czasie całodniowych zajęć musieli sprostać zadaniom, które weryfikowały ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w Nowej Sarzynie oraz na podkarpackich strzelnicach.

Głównym celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę”, było podsumowanie zdobytych umiejętności podczas szkolenia podstawowego. Bezpieczne posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładowanie magazynka na czas czy ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać ochotnicy z Podkarpacia.

Egzaminu nie ułatwiała pogoda, przede wszystkim wysoka temperatura, trudne warunki terenowe, zmęczenie oraz „duch”, który zaskakiwał żołnierzy kolejnymi wyzwaniami. Łącznie „szesnastkę” ukończyło 66 ochotników. To ostatni egzamin organizowany przed uroczystą przysięgą wojskową.

Dwa tygodnie wakacji spędzone w żołnierskim środowisku pozwoliły mi nabyć podstawowe umiejętności wojskowych i przeżyć fajną przygodę. Sprawdziłem samego siebie, dzięki czemu zdałam egzamin kończący szkolenie podstawowe -powiedział jeden z uczestników szkolenia w ramach „Wakacji z WOT”.

Kolejne wakacyjne szkolenie rozpocznie się 17 sierpnia 2024 roku.

Nabór ochotników już trwa. Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z rekrutrem z 3 Podkarpackiej Brygady OT – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ ! Wymogi formalne do służby wojskowej w 3 PBOT: należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie.

źródło: WOT

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie ma drugiego takiego miejsca w Warszawie. Na schodkach pawilonów Azerowie, Kurdowie, Turcy i Hindusi