A A+ A++

Instytut Kultury Miejskiej intensywnie działa przez cały rok kalendarzowy. Z tą różnicą, że w ciągu wakacji znacznie chętniej „wychodzi” w miasto, organizując spacery po dzielnicach z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami czy plenerowymi aktywnościami.

Właśnie takie zaplanowano na weekend 25-27 czerwca na placu Wałowym na Dolnym Mieście. Podczas weekendowej akcji „Miasto, wracam” plac Wałowy stanie się miejscem spędzania wolnego czasu dla okolicznych mieszkańców, a także osób, które przyjeżdżają tu nad Opływy Motławy i Bastiony. I chociaż plac Wałowy leży w centrum miasta, to jednocześnie jest na jego uboczu. Co więcej – zdaje się być trochę zapomniany, a jest zdecydowanie miejscem wartym uwagi! W ramach weekendowej akcji IKM z pewnością będzie przyjemnie i niespiesznie. Będą spacery, śniadanie w plenerze, warsztaty i przestrzeń na relaks w plenerze. Pełen program dostępny jest na fanpage’u wydarzenia. 

A tydzień wcześniej, 18 czerwca, IKM będzie gościł w kościele św. Jana Bosko (ul. Gościnna 15) z koncertem muzyki siedemnastowiecznej. „Bohaterką” koncertu będzie „Bałtycka Syrena”, śpiewaczka Konstancja Czirenberg (Constantia Zierenberg), córka i wnuczka burmistrzów Gdańska. Była utalentowaną śpiewaczką, malarką, hafciarką. Grała na organach, klawikordzie i cytrze, była bardzo dobrze wykształcona i władała wieloma językami, a legendy o jej nieprzeciętnej urodzie dotarły aż do Szwecji, Francji i Włoch. Koncert z siedemnastowieczną muzyką odbędzie się na Oruni nieprzypadkowo – w tej dzielnicy rezydowała kiedyś rodzina Czirenbergów. Sam wieczór opatrzony zostanie komentarzem historycznym Andrzeja Januszajtisa. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.

Miesiąc później, 17 lipca, w parku Oruńskim będzie można zobaczyć nagranie opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. To opera w trzech aktach z librettem Francesca Marii Piavego na podstawie dramatu „Król się bawi” Victora Hugo. To historia nieco skomplikowana. Rigoletto, książęcy błazen, ukrywa przed światem swoją córkę Gildę. W ten sposób stara się ją uchronić przed zdemoralizowanym księciem Mantui, który uważa, że należy zdradzać kobiety, nim te zdradzą jego. W jego sidła wpada Gilda, a Rigoletto planuje na nim krwawą zemstę. W parku Oruńskim pokazanie zostanie wersja spektaklu z 2019 roku, z Festiwalu w Bregencji. Już sama oprawa spektaklu robi wrażenie – scenę wybudowano na Jeziorze Bodeńskim. Komentarz do opery zapewni niezawodny Jerzy Snakowski.

Pokaz będzie bezpłatny, ale odbędzie się w reżimie sanitarnym i będą na niego obowiązywały zapisy.

Przez całe wakacje IKM organizuje spacery z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami po dzielnicach oraz zaprasza na warsztaty umożliwiające lepsze poznanie lasu. Zapisy przez stronę: ikm.gda.pl/zapisy2021.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJulia Kamińska zaatakowana po Paradzie Równości. Internauci ruszyli na pomoc
Następny artykułMężczyzna potrącony przez auto w centrum Kielc. Policja szuka kierowcy mercedesa