A A+ A++

Projekt ustawy umożliwiający przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS, czyli wprowadzający tzw. wakacje składkowe, został dziś, po pierwszym czytaniu w Sejmie, skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

To rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.  Uzasadniając projekt, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, powiedział:

Proponowane przez rząd rozwiązanie jest efektem postulatów zgłaszanych od lat przez przedsiębiorców, którzy wskazywali, że stale rosnące obciążenia publiczno-prywatne są zbyt duże w stosunku do możliwości finansowych najmniejszych podmiotów.

Od składki zdrowotnej nie będzie urlopu – rząd zdecydował

Dodał, że skorzystać z wakacji składkowych będą mogli przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy oprócz samych siebie ubezpieczają co najwyżej dziewięć innych osób oraz którzy osiągają roczne przychody na poziomie nieprzekraczającym równowartości 2 mln euro.

Rozwiązanie dobrowolne

Minister Hetman wyjaśnił, że wakacje składkowe będą rozwiązaniem dobrowolnym, dzięki któremu właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostanie możliwość zwolnienia w jednym wybranym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na Ubezpieczenia Społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, czyli składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.

Rozwiązanie to jest zatem kierowane do najmniejszych. To jest mikroprzedsiębiorców, którzy na marginesie stanowią zdecydowanie najliczniejszą grupę wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Niemniej ze względu na swoją wielkość, na swoją mniejszą siłę przebicia, ich głos nie jest zawsze należycie słyszany, a ich interesy nie są zawsze odpowiednio chronione – podkreślił minister Hetman.

Wakacje składkowe jeszcze w tym roku

Rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. i może na nim skorzystać ok. 1,7 mln osób, a koszt wakacji składkowych dla budżetu sięgnąć może w tym roku 1,6 mld zł. Powiedział, że z urlopu będzie można skorzystać na podstawie samego wniosku wysłanego do ZUS w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.

Projekt dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych i nie obejmuje składki zdrowotnej. Tę przedsiębiorca będzie musiał zapłacić. Co więcej urlop nie będzie obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców (ograniczenie wprowadzone, aby przeciwdziałać wysyłaniu pracowników na samozatrudnienie).

Nie będzie konieczne zawieszanie działalności, tzn. że w danym okresie nadal będzie można uzyskiwać z działalności przychody (ale rocznie nie mogą one przekroczyć 2 mln euro).

Źródła:

Polityka Zdrowotna

Aktualizacja: 12/04/2024 14:18
Autor: Zdzisława Górska-Nieć

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZe szkół znikną dwa przedmioty. Ministra edukacji wyjaśnia, o co chodzi
Następny artykułBandycki atak na rywala Hurkacza. Złodzieje zgarnęli fortunę