A A+ A++

Przedsiębiorca, który opłaca “Mały ZUS Plus” lub korzysta z preferencji, powinien zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi związanej z przepisami o wakacjach składkowych – informuje “Rzeczpospolita” we wtorkowym wydaniu.

Wakacje od ZUS-u to nie tylko korzyści. Pułapki w przepisach
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

“Zgodnie z przepisami z miesięcznych wakacji składkowych będzie mógł skorzystać płatnik, który w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych” – informuje “Rz”. Ekspertka zwraca jednak uwagę na praktyczny problem z ustaleniem tej liczby.

“Płatnik, który opłaca składki na preferencyjnych zasadach albo “Mały ZUS Plus” i jest osobą samotną, nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z wakacji składkowych i świadczeń w ramach nowego rządowego programu +Aktywny rodzic+, czyli tzw. babciowego” – informuje dziennik.

Reklama

W kwestii dotyczącej składki zdrowotnej w kontekście ulgi “przedsiębiorcy opłacający składkę zdrowotną na ryczałcie odprowadzają ją miesięcznie w wysokości 9 proc. wartości podstawy. Podstawą składki jest roczny przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne” – wskazuje dziennik.

Eksperta podkreśla, że “osoby na tej formie opodatkowania obniżają te progi poprzez zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Zatem ci, którzy znajdują się na granicy, muszą uważać, żeby ulga nie spowodowała, że zapłacą więcej z tytułu składki zdrowotnej”.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Ekspertka zwraca uwagę, że jeżeli przedsiębiorca opłaca “Mały ZUS Plus” lub korzysta z preferencji, powinien mocno zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi. (PAP)

zzp/ aszw/

Źródło:PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków. Jaka pogoda czeka nas 09.07.2024?
Następny artykułTo dla niej Heynen miał zostawić żonę. Prawie 30 lat młodsza modelka z Polski