A A+ A++

Branża leasingowa apeluje do ministra finansów o zrównanie warunków wakacji leasingowych dla wszystkich przedsiębiorców. Obecnie część leasingobiorców nie może skorzystać z pomocy.

– Dzisiaj stoimy przed niezwykle pilną potrzebą wyjaśnienia przedsiębiorcom, czy decydując się na wakacje leasingowe, zachowają dotychczasowe prawa, czy będą jednak obciążeni dodatkowymi kosztami podatkowymi? – mówi Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Kto może stracić?

Problem dotyczy leasingobiorców, którzy kiedyś pomogli wyjść z problemów innym przedsiębiorcom i przejęli w formie cesji ich umowy leasingu. Według Związku Polskiego Leasingu osoby, które przejęły umowy, czyli nastąpiła zmiana stron bez zmiany innych zapisów umowy, powinny móc skorzystać z wakacji leasingowych w takim samym zakresie jak leasingobiorcy, którzy nie przeprowadzali cesji. 

– Organy skarbowe rozumieją ten przepis inaczej i interpretują przepisy w ten sposób, że nie powinno dochodzić do zmiany innych postanowień umowy nie tylko w momencie, w którym następuje zmian stron umowy, ale także później w trakcie dalszego jej trwania. Tym samym jeżeli przykładowo do cesji umowy leasingu doszło w 2018 roku i w związku z dzisiejszą sytuacja kryzysową umowa ta miałaby np. zostać aneksowana w celu wprowadzenia do niej wakacji leasingowych, wówczas po aneksowaniu takiej umowy przestanie ona, w interpretacji organów skarbowych, mieć charakter umowy leasingu i konsekwencji leasingobiorca starci prawo do nabycia, po zakończeniu umowy leasingu, przedmiotu po cenie wynikającej z warunków umowy cesji – wyjaśnia Andrzej Krzemiński.

W podobnej sytuacji znajdują się leasingobiorcy samochodów osobowych o wartości powyżej 150 tys. zł, którzy zawarli umowę do  31 grudnia 2018 roku. Przedsiębiorcy mogą stracić możliwość pełnego zaliczenia rat leasingowych do kosztów podatkowych, na podstawie nowych przepisów obowiązujących od 2019 roku.

Minister finansów milczy

– Brzmienie tego przepisu budzi wiele wątpliwości, bowiem ustawodawca nie zdecydował się
na doprecyzowanie,
jakie zmiany w umowach mogą doprowadzić do utraty praw nabytych.
Także minister finansów, który zapowiedział wydanie w tej sprawie objaśnień
podatkowych, takich objaśnień nie wydał, przeczytamy w komunikacie otrzymanym przez redakcję Bankier.pl od Związku Polskiego Leasingu.

Dominika Florek

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzeniesienie RDTL na Elektroniczną Platformę Logowania Ochrony Zdrowia
Następny artykułMaryla Rodowicz ciepło o Lechu i Marii Kaczyńskich