A A+ A++

Gospodarzem hostelu przy ul. Gliwickiej będzie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez kilkadziesiąt lat (od 1973 r.) prowadziło tam dom wycieczkowy “Gwarek”, przeznaczony wyłącznie dla wycieczek zorganizowanych. Wcześniej znajdowała się tam fabryka mydła Josepha Lukaschika. Hostel swoją nazwą („Młotek i Perlik”) ma przypominać górnicze tradycje Tarnowskich Gór.

Hostel w dawnej fabryce mydła

W hostelu znajdzie się 39 miejsc noclegowych (mniej niż było w domu wycieczkowym) w dziesięciu pokojach. Goście będą mieli do dyspozycji trzy pokoje dwuosobowe, jedną trójkę, cztery pokoje czteroosobowe i jedną dużą salę dla dwunastu osób. Będą mogli korzystać m.in. z ogólnodostępnej kuchni z miejscami do wypoczynku i telewizją.

– Nie będziemy korzystali z tradycyjnych kluczy, tylko ze specjalnego kodu, który otrzymamy na nasz smartfon lub tablet. Jednym kliknięciem otworzymy więc drzwi wejściowe w kamienicy przy ul. Gliwickiej 4, kolejne drzwi prowadzące już do samego hostelu oraz drzwi do naszego pokoju – wyjaśnia Grzegorz Rudnicki, kierownik biura SMZT.

Projekt aranżacji wnętrz wykonała tarnogórska firma architektoniczna MAW Studio. – Główną ideą jest nawiązanie do historycznej funkcji budynku – fabryki mydła Josepha Lukaschika we współczesnej, syntetycznej formie – mówi Małgorzata Wasielewska, architektka.

Największy pokój w hostelu w Tarnowskich Górach w stylu wojskowym

We wnętrzach pojawiły się meble i okładziny z drewna, niegdyś wykorzystywanego przy produkcji mydła. Kolorem dominującym jest biel, nawiązująca do czystości i świeżości, z dodatkiem kontrastującego koloru niebieskiego, który jest bezpośrednim odniesieniem do oryginalnych opakowań mydła „Młotek i Perlik”. – Każdy pokój jest unikalny, posiada swoją własną wielkoformatową grafikę mydła na ścianie. Grafiki posłużyły jako wzór do projektowanej informacji wizualnej w całym hostelu. Na ścianach w częściach ogólnodostępnych pojawiają się dodatkowe informacje dotyczące historii miejsca, wycinki z gazet, materiały marketingowe z czasów działania fabryki oraz archiwalne zdjęcia – dodaje Wasielewska.

– Największy pokój w hostelu, 12-osobowy, urządziliśmy w wojskowym stylu. To nawiązanie do oficerów z II batalionu szkockiego pułku Black Watch (Czarna Straż), którzy w fabrycznym budynku mieli swą mesę i klub oficerski. Szkoci stacjonowali w Tarnowskich Górach w czasie powstań śląskich – dodaje Mariusz Gąsior, kustosz zbiorów w stowarzyszeniu. Jak dodaje, na ścianach sali znajdą się też archiwalne zdjęcia szkockich żołnierzy z czasu ich służby w mieście, artykuły z pułkowej gazety z tego okresu oraz odznakę pułku, opartą na motywie krzyża św. Andrzeja.

Z hostelu w Tarnowskich Górach skorzystają goście Zabytkowej Kopalni Srebra 

Założona w roku 1845 przez Josepha Lukaschika fabryka mydła była jedną z najbardziej prężnych i uznanych manufaktur na Górnym Śląsku. Fabryka produkowała kilkadziesiąt różnych rodzajów mydła i środków do prania (Mydło Srebrne, Lukas, Polonia, Mydło z Oleju Skalnego), ale najbardziej znanymi produktami przedsiębiorstwa były wyroby marki „Schlägel und Eisen”, później „Młotek i Perlik”.

W 1937 r. zmieniła się nazwa zakładu, którą spolszczono na fabrykę Józefa Łukasika. Po zakończeniu wojny zakład został znacjonalizowany i ponownie zmienił nazwę na “J. Łukasik Fabryka Mydła pod zarządem państwowym”. W 1954 r. firma została zlikwidowana, a jego majątek i dokumenty przejęła Pierwsza Parowa Fabryka Mydła w Stalinogrodzie, jak wówczas nazywały się Katowice.

Z hostelu będą mogli skorzystać m.in. turyści, którzy do Tarnowskich Gór przyjeżdżają zwiedzać obiekty UNESCO – m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKońskie: Zamknięta ul. Targowa i dezorientacja kierowców
Następny artykuł20 proc. Polaków ma problem ze spłatą pożyczki ratalnej. Jak pożyczać odpowiedzialnie, by nie wpaść w spiralę długów?