A A+ A++

W środę w Senacie komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz gospodarki narodowej i innowacyjności procedowały ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, która została przyjęta z dwiema poprawkami. Ustawa ma wejść w życiu 28 czerwca 2025 roku. O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kotyniewicz, Prezesa Polskiego Związku Głuchych:

Udało nam się wywalczyć, żeby w ustawie o dostępności niektórych towarów i usług znalazł się zapis dotyczący obowiązku zapewnienia informacji w polskim języku migowym, senatorowie przyjęli tę poprawkę

W ustawie definicji znajdzie się zapis dotyczący polskiego języka migowego, jak również będzie możliwość składania skarg do PFRON-u z tytułu niezapewnienia dostępności w polskim języku migowym, czyli osoby głuche w swoim naturalnym języku będą mogły zgłaszać skargę. Również w przypadku usług telekomunikacyjnych będzie możliwość zgłaszania problemów w polskim języku migowym, a więc ta ustawa, która wejdzie w życie w 2025 zapewni dostępność dla szerokiego grona osób ze szczególnymi potrzebami, w tym również osób głuchych, osób słabosłyszących, osób niemówiących, z niepełnosprawnością intelektualną, z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Tak naprawdę walczymy o to, żeby wszystkie usługi i produkty były dostępne dla wszystkich. Dla każdego z nas. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszył kolejny etap prac nad Zderzaczem Elektron-Jon