A A+ A++

W sobotę 8 czerwca w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie chętni będą mogli wykonać wiele ważnych badań profilaktycznych bezpłatnie – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa NIO-PIB Monika Dzienyńska–Dyk.

Dzień Drzwi Otwartych przy ul. Roentgena 5 odbywa się w tym roku 8 czerwca, w godzinach 9:00-14:00, a przyświeca mu hasło „Zdrowie – najlepszy prezent dla całej rodziny”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Tegoroczna edycja Dnia Drzwi Otwartych NIO-PIB wyróżnia się wyjątkowo szeroką ofertą badań profilaktycznych, konsultacji i promocji zdrowia. Nasze działania zaplanowaliśmy tak, aby każdy znalazł coś dla siebie – poinformowała rzeczniczka NIO-PIB.

Osoby dorosłe będą mogły skorzystać między innymi z: konsultacji lekarza onkologa, porad ogólnych lekarza urologa (od godz. 11:30), porad dietetycznych, mammografii (dla ubezpieczonych pań w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały profilaktycznej mammografii), z cytologii (dla ubezpieczonych pań w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały profilaktycznej cytologii), badania zmian skórnych za pomocą dermatoskopu, konsultacji koordynatora opieki onkologicznej, porad dotyczących rzucania palenia i pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz nauki samobadania piersi.

Udział w regularnych badaniach profilaktycznych jest kluczowy we wczesnym wykrywaniu nowotworów złośliwych – na etapie, gdy większość z nich można wyleczyć.

W Polsce, mimo dostępności badań profilaktycznych, statystyki nie napawają optymizmem. Z raportu „Dlaczego się? nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków”, opracowanego w 2022 r. przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mie?saki i Czerniaki Sarcoma, wynika, że aż 64 proc. osób w Polsce nie wykonuje regularnych badan´ profilaktycznych, a co piąty mieszkaniec naszego kraju uważa, że profilaktyka nie uratuje mu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że o zachorowaniu na nowotwór decydują geny, środowisko i – w największym stopniu – styl życia. WHO szacuje, że można zapobiec nawet 30-50 proc. zachorowań na raka, unikając czynników ryzyka. Te czynniki to m.in.: palenie tytoniu, nadmierna masa ciała, nieprawidłowo zbilansowana dieta, spożywanie alkoholu, niska aktywność fizyczna czy brak szczepień ochronnych.

Edukacja na ten temat powinna być prowadzona od najmłodszych lat. Dlatego organizatorzy Dni Otwartych zapraszają do odwiedzin również dzieci, które będą mogły się dowiedzieć m.in. jak ważny w życiu jest sport i aktywność fizyczna, a także poddać się kontroli dentystycznej i porozmawiać o zdrowej diecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkie lądowania na Księżycu. Od Apolla do Chang'e
Następny artykułKryminalni odzyskali skradziony sprzęt