A A+ A++

Urzędy administracji przechodzą na pracę zdalną. Sędziowie i sekretariaty tego komfortu nie mają, choć działają w reżimie sanitarnym.

– Efekty widać po nieobecnościach w pracy zarówno sędziów, jak i pracowników – mówią sędziowie i domagają się zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich zatrudnionym w sądach. W wielu miastach apele nie pomagają. Przykład? Najnowsza uchwała Zarządu Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Sędziowie piszą w niej o pogarszającej się sytuacji pandemicznej na Śląsku. Podczas kiedy w SO w Katowicach wydano zarządzenie o odwołaniu wszystkich rozpraw jawnych, to takie decyzje nie zapadły jednak w pozostałych sądach okręgowych apelacji katowickiej. – Wywołuje to chaos i jest niezrozumiałe dla uczestników postępowania i ich pełnomocników, bo całe województwo śląskie jest w podobnej sytuacji – piszą sędziowie. Wzywają więc prezesa SA w Katowicach do natychmiastowego podjęcia decyzji o odwołaniu wszystkich rozpraw jawnych na terenie apelacji katowickiej. W Krakowie prezes SO wydała właśnie zarządzenie, za sprawą którego przewodniczący wydziałów mają się przyjrzeć zaplanowanym w terminach od 29 marca do 9 kwietnia sprawom, ocenić, czy ich przeprowadzenie jest niezbędne i tam, gdzie jest niebezpiecznie, rozprawy i posiedzenia odwołać.


Do premiera napisali w tej sprawie właśnie związkowcy z NSZZ Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Piszą, że w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń proszą premiera o rekomendowanie ministrowi sprawiedliwości podjęcie pilnych działań. Co postulują? Odwołanie terminów rozpraw i posiedzeń jawnych wyznaczonych do 9 kwietnia br. (z wyłączeniem spraw pilnych) i procedowanie w sprawach możliwych do rozstrzygnięcia na posiedzeniu niejawnym. Domagają się także czasowego zawieszenia czynności wykonywanych przez kuratorów zawodowych w terenie oraz ograniczenia bezpośrednich kontaktów z podopiecznymi do niezbędnych czynności. Na tym nie koniec. Chcą także wyłączenia bezpośredniej obsługi interesantów przez pracowników: Biura Obsługi Interesanta, Biura Podawczego, czytelni akt, punktów obsługi KRK, kas, Biura Obsługi Ksiąg Wieczystych oraz KRS.

– W tym momencie jest dla nas najważniejsza ochrona pracowników. Warto zauważyć, że powszechne jednostki organizacyjne prokuratury, mimo że jako wyjątek wśród instytucji publicznych kontynuują niezgodnie z prawem w sposób nieprzerwany pracę dwuzmianową od maja ubiegłego roku, nie uniknęły zakażeń wśród pracowników – … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiętujemy, więc istniejemy, trwamy mimo wszelkich przeciwności. Świętujmy więc Wielkanoc
Następny artykułTL: Pewny triumf Chemika Police w pierwszym półfinale