A A+ A++

Podczas pobytu w szpitalu pacjenci pododdziału udarowego właśnie tam się rehabilitują.

To jest pokój, w którym ucieka się od niesprawności – mówi prof. Sławomir Michalak.

Pojawił się pomysł utworzenia takiego modelowego mieszkania, które wyposażone jest tak, jak wyposażone jest przeciętne mieszkanie Polaka. Jest tutaj nisko osadzona kanapa, zlewozmywak, szafki, deska do prasowania, żelazko

– mówi prof. Sławomir Michalak.

Mieszkanie nazwane escape roomem dla pacjentów ma być ucieczką od rzeczywistości, która wiąże się z chorobą, a pomaga w tym wirtualna rzeczywistość. Chorzy zakładają specjalne okulary i rehabilitują osłabione po udarze części ciała – mówi fizjoterapeutka Ewa Kozielewska-Zwierska.

Łowią ryby. To też na nich działa uspokajająco, mogą się odstresować. Wędkarze się czują jak ryba w wodzie, a panie też mają z tego dużo przyjemności z tego powodu, że mamy różne miejsca do połowu tych ryb. To są bagna Luizjany, jest tropikalna wyspa, jest potok górski. Chory po udarze potrzebuje stymulacji

– mówi Ewa Kozielewska-Zwierska.

Pierwsi pacjenci już z mieszkania korzystali, a badania prowadzone przez lekarzy pokazują, że wirtualna rzeczywistość bardzo dobrze sprawdza się w rehabilitacji także u osób starszych. W pokoju chorzy jednorazowo spędzają około 40 minut.

Mieszkanie terapeutyczne udało się przygotować dzięki zaangażowaniu zespołu fizjoterapeutów i studentów. To oni pomalowali pokój i go wyposażyli z własnych środków. W Wielkopolsce udar dotyka około 8 tysięcy osób rocznie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Leja: “Chciałbym się mylić”
Następny artykułSpiros – Gdyński Maraton na Orientację