A A+ A++

18 stycznia rozpocznie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), wydarzenie edukacyjne i propagujące regularne badania cytologiczne jako najlepszą metodę profilaktyki nowotworów ginekologicznych. Wśród inicjatyw związanych z akcją, jest i „Pink Lips Project” – wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland Oddział Kraków.

Choć w tym roku ze względu na pandemię projekt prowadzony będzie głównie online, jak zwykle nie zabraknie pomysłów, mających zachęcić do profilaktyki antynowotworowej oraz regularnych badań ginekologicznych. I tak skorzystać będzie można z cyklu webinarów, trafić na internetową kampanię, a także wziąć udział w specjalnym wyzwaniu – #pinkchallenge. Wystarczy zrobić zdjęcie z różowymi ustami, opublikować je na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie używając #pinkchallenge oraz napisaniu kilku słów o kampanii w celu zwrócenia uwagi na profilaktykę raka szyjki macicy.

Na znak solidarności

W akcję postanowił się zaangażować również Kraków. I tak na znak solidarności z kobietami chorującymi na raka szyjki macicy w poniedziałek, 18 stycznia, na różowo rozświetlą się kładka o. Bernatka oraz Tauron Arena Kraków. Obiekty w tym kolorze będzie można oglądać jeszcze raz, 24 stycznia.

Jak przypominają organizatorzy, rak szyjki macicy dotyczy także młodych kobiet, dlatego tak ważne jest budowanie społecznej świadomości, że może ona nas dotknąć w każdym wieku. Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 3000 pacjentek rocznie. Tymczasem, jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany nowotwór cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety choroba rozwija się często bezobjawowo, dlatego zostaje często wykryta w fazie zaawansowanej i, co za tym idzie, trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie raka i podjęcie skutecznej terapii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAleksiej Nawalny powrócił do Rosji
Następny artykułTo był fatalny błąd w laboratorium, a nie COVID-19 po raz drugi w krótkim czasie