A A+ A++

Wczoraj w Polsce (w Lubartowie) ruszyła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu, którego właścicielem jest należąca do polskiej grupy InPhoTech lubelska spółka IPT Fiber. Inwestycję, której całkowity koszt wyniesie ok. 110 mln zł, realizuje firma STRABAG.

Prawie połowa inwestycji (51 milionów złotych) to kwota dofinansowania pochodząca ze środków publicznych. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków zajmujących się rozwojem technologii światłowodowych nowej generacji. W Lubartowie będą projektowane i wytwarzane światłowody specjalne, w tym polski światłowód siedmiordzeniowy. Testy tego światłowodu wykazały, że każdy z jego rdzeni ma 1,6 tys. gigabitów na sekundę, co dało łącznie transmisję na poziomie 11,2 tys. Gb/s, czyli 11,2 Tb/s (terabita).

Akt erekcyjny podpisali i symbolicznie wmurowali: Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Witoń – prezes zarządu firmy IPT Fiber, Wojciech Trojanowski – członek zarządu firmy STRABAG oraz Krzysztof Paśnik – burmistrz miasta Lubartów. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku. Centrum rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2024 roku i ma zatrudniać ponad 50 pracowników. Pierwszy etap rekrutacji ruszy już w tym miesiącu.

Zobacz również:

Obiekt będzie składał się z dwukondygnacyjnej części administracyjno-biurowej wraz z pomieszczeniami technicznymi o wysokości blisko 8 m oraz jednokondygnacyjną halą produkcyjno-badawczą wraz z wieżą o wysokości ponad 16 m. STRABAG jest odpowiedzialny za wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania i ciepła technologicznego. Całość zostanie objęta monitoringiem.

Spełniają się marzenia polskich naukowców, a początki ich badań nad światłowodami sięgają lat 70-tych oraz Lublina i UMCSu. Spełniają się również oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych w zakresie radykalnego zwiększenia pojemności sieci i jakże istotnego w tych czasach, bezpieczeństwa transmisji danych oraz technologii przyjaznej dla środowiska. Jestem przekonany, że profesjonalizm i międzynarodowe doświadczenie w realizacji obiektów strategicznych przez firmę STRABAG, zagwarantuje wysoką jakość zarówno części budowlanej jak i technologicznej naszej inwestycji oraz terminowe wykonanie.” – podsumował w trakcie spotkania w urzędzie miasta Lubartów, Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber.

Podczas aktu wmurowania kamienia węgielnego Wojciech Trojanowski (członek zarządu firmy STRABAG) powiedział: „W ramach projektu dostarczymy także wyposażenie do produkcji światłowodów. Tym samym powstanie nowoczesny zakład z halami wytwarzania szkła oraz laboratorium optycznym. Jestem przekonany, że nasz doświadczony zespół przekaże inwestycję w zakładanym czasie”.

Źródło: ipt-fiber

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFunkcjonariusze NKWD i KGB “grali” weteranów. Siedzieli obok Putina
Następny artykułŚwiat usług detektywistycznych i rola prywatnego detektywa