A A+ A++

Kasprowy Wierch, Nosal, Galicowa Grapa – to przykłady nowych planowanych inwestycji narciarskich w polskich górach. Mimo że interes jest coraz droższy, nadal się opłaca.

Niech nie zwiodą nas śnieżyce z połowy grudnia. Blisko plus dziesięć stopni na południu Polski w Wigilię przypomniało nam, że także w naszych górach zmagamy się z globalnym ociepleniem.

Zimy na Podhalu i w Tatrach coraz krótsze

Badania jasno wskazują, że na przestrzeni ostatnich lat zimowych dni w Tatrach i na Podhalu jest coraz mniej. Dobrze widać to na przykładzie lodowej tafli na Morskim Oku (1395 m n.p.m.).

Józef Szaflarski – geograf, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – prowadził obserwacje grubości lodu na zbiornikach wodnych w Tatrach już w latach 1931-39. Doszedł wtedy do wniosku, że “zamarzanie większych jezior tatrzańskich następuje w październiku i listopadzie, odmarzanie na mniejszych wysokościach zaczyna się w kwietniu, na większych przeciąga się do czerwca, a czasem nawet lipca i dłużej”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElectra LOT-u rozbiła się pod Tomaszowem Lubelskim. To była pierwsza katastrofa samolotu pasażerskiego w Polsce
Następny artykułTe 5 trendów będzie królować w 2023 roku. Sprawdź już teraz jak ożywić swoje wnętrze