A A+ A++

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia będzie miała nową siedzibę. Niedawno podpisano umowę na remont Pałacu Gałeckich, do którego po remoncie przeniesie się placówka. Pomysł, by młodzi muzycy z Krotoszyna mieli zajęcia w zabytkowym pałacu, zrodził się już w 2007 roku, jednak najpierw potrzebne było uporządkowanie spraw własnościowych. Remont ma potrwać 500 dni.

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Krotoszynie prowadzona i nadzorowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kształci uczniów w dwóch cyklach: 6-letnim ( dla dzieci od 6. roku życia) i 4-letnim (dla dzieci od 10. roku życia). Przyszli muzycy mogą uczyć się gry na fortepianie, akordonie, gitarze, skrzypcach, altówce, flecie, klarnecie, trąbce, waltorni i puzonie.

Największy pożar ostatnich kilku lat

Historia siedziby krotoszyńskiej szkoły muzycznej jest skomplikowana i trudna. Do 2018 roku placówka zajmowała 750 metrów kwadratowych gminnego budynku przy ulicy Młyńskiej. Budynek stanął w ogniu 14 lipca tamtego roku. W wyniku pożaru zniszczony został dach i najwyższe piętro, które zajmowała właśnie ta placówka. Był to jeden z największych pożarów ostatnich kilku lat w Krotoszynie i całym powiecie krotoszyńskim. Strażacy walczyli z ogniem kilkadziesiąt godzin. Tak dzień po zdarzeniu działania relacjonował ówczesny zastępca komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie. – Wprowadzone zostały prądy gaśnicze. Równocześnie pracownicy, którzy zajmowali część budynku prowadzili działania związane z ewakuacją i ratowaniem sprzętu m.in. instrumentów – mówił wtedy przed kamerami Telewizji Proart, bryg. Tomasz Polak.

Pracownicy szkoły muzycznej zastanawiali się wtedy, gdzie spędzą najbliższy czas. Już w 2007 roku zrodził się pomysł, by siedzibę placówki przenieść do Pałacu Gałeckich, jednak w 2018 roku nie było to jeszcze możliwe i pracownicy byli zmuszeni szukać nowego lokum.

Przełomowy 2011 rok

Z kolei pałac Gałeckich do 2011 roku był w ponad 90% własnością starostwa powiatowego w Krotoszynie. W tamtym właśnie roku ta część budynku została przekazana szkole muzycznej. – Od tego momentu rozpoczęły się badania historyczne, które są niezbędne (w remoncie zabytkowych budynków – przyp. red.). Początkowo remont miał być przeprowadzany etapami, dlatego rozpoczęliśmy od dachu. Potem w 2014 roku okazało się, że możemy pozyskać dotację w ramach programu Termomodernizacji Państwowych Szkół Artystycznych – mówi Marek Olejnik, dyrektor Państwowej Szkoły I Stopnia w Krotoszynie.

W pozostałej części budynku mieściła się filia Biblioteki Pedagogicznej w Kaliszu, która w 2018 roku wyprowadziła się z pałacu. Spowodowało to, że całą dokumentację trzeba było tworzyć na nowo. Potrzebna była zgoda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przejęcie całości budynku oraz uchwała podjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Formalności zakończyły się w 2019 roku i od tego momentu możliwe było projektowanie pomieszczeń szkoły muzycznej na całej powierzchni pałacu.

Umowa na 16 mln zł

Obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna w Krotoszynie rozlokowana jest w sześciu lokalizacjach. Sekretariat szkoły mieści się w hali sportowej przy ulicy Olimpijskiej, a część zajęć odbywa się w Szkole Podstawowej nr 1. Barokowy pałac z półklasycystyczną fasadą pochodzi z połowy XX wieku. Jednak już w XVI-wiecznych kronikach są o nim wzmianki. Generalny remont budynku był więc bardzo potrzebny. Niedawno podpisana umowa opiewa na kwotę ponad 16 mln zł, a prace mają potrwać 500 dni. – Kierownicy budowy, archeolog, konserwatorzy, inspektorzy prowadzą dyskusje, od czego zacząć. Zastanawiają się czy zdjąć posadzki w piwnicy, czy oczyścić ściany. Jedno jest pewne, wszystko musi być dobrze wysuszone, ponieważ w pomieszczeniach jest duża wilgoć – tłumaczy dyrektor Olejnik. – Jest szereg prac do wykonania, zarówno konserwatorskich, restauratorskich, ale również konstrukcyjnych. Jednym z największych wyzwań będzie przebudowa klatki schodowej i wykonanie takich elementów jak winda – dodaje Tomasz Rychłowski, prezes firmy wykonawczej.

Nowa klatka schodowa poprowadzona będzie w miejscu gdzie obecnie znajduje się fragment najstarszych schodów. W trakcie prac, w jednym z pomieszczeń, odkryto fragment zabytkowych polichromii, a w piwnicy budynku tajemnicze przejścia i kanały. Zabytkowe drzwi pałacu Gałeckich będą odrestaurowane, a teren wokół budynku, który jest własnością Miasta i Gminy Krotoszyn również przejdzie modernizację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej. Zastąpi abp Skworca
Następny artykułJarosław Kaczyński o działaniach Niemiec: Pozory zostały odrzucone