A A+ A++

Choć w okolicach Płocka został utrzymany trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia powodziowego, to stan wody na Wiśle w okolicy Kępy Polskiej (ok. 20 km przed Płockiem) w ciągu najbliższej doby będzie opadał. Należy jednak liczyć się z możliwością zatrzymania tendencji spadkowej – wynika z prognozy IMGW-PIB przekazanej w środę w nocy.

Tendencja spadkowa na Wiśle w Płocku

Z powodu zatorów lodowych poziom Wisły przekroczył w okolicach miasta stan ostrzegawczy. W samym Płocku sytuacja się stabilizuje, zagrożenie powodzią cały czas jednak pozostaje realne.

Na podstawie dostępnych danych IMGW-PIB opracował eksperymentalną prognozę, której celem jest przedstawienie scenariuszy rozwoju sytuacji hydrologicznej przy przyjętych założeniach hydraulicznych i z uwzględnieniem prognozy rozwoju warunków hydrologiczno-meteorologicznych.

ZOBACZ: Prezes Wód Polskich: sytuacja w Płocku się stabilizuje, naciski na nas nieodpowiedzialne

Symulację wykonano dla dwóch wariantów rozwoju sytuacji: wariant pierwszy zakłada, że obecna przepustowość koryta na odcinku od Kępy Polskiej do zbiornika pozostaje bez zmian. Z kolei wariant drugi przewiduje, że przepustowość koryta Wisły w pobliżu Kępy Polskiej pozostaje bez zmian, natomiast w rejonie występowania zatoru w pobliżu Płocka przepustowość wzrasta.

Stan alarmowy nie został odwołany

Zator lodowy w rejonie miasta został rozbity siłami natury w środę po południu. Od godz. 15 woda zaczęła opadać na wszystkich wodowskazach w mieście. Sytuacja uległa poprawie także w rejonie Kępy Polskiej. Poziom wody w Wiśle spadł tam o metr. ” Jesteśmy w gotowości” – podała jednak Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

– Ani stan alarmowy, ani ostrzegawczy nie zostały odwołane. W tym momencie one cały czas obowiązują. Cały czas służby są w najwyższej gotowości i obserwują sytuację w tych newralgicznych miejscach, będąc na wałach na zmianę z mieszkańcami – powiedział Polsat News prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej podkreśla, że zagrożenie nie minęło.

ZOBACZ: Płock: Prezydent miasta zarządził ewakuację mieszkańców. Woda wylewa się na ulice

– Dobra wiadomość, którą widać za naszymi plecami to jest to, że Wisła ruszyła. Poziom wody szybko opada i to jest bardzo dobra wiadomość dla Płocka. Bardzo dobra wiadomość dla całego powiatu i dla nas wszystkich oczywiście. Chciałbym z tego miejsca podziękować tym wszystkim, którzy przez ostatnie dni bardzo ciężko pracowali dzień i noc. Po to, żeby zabezpieczyć mienie, żeby zadbać o bezpieczeństwo życia ludzkiego. Chciałbym podziękować serdecznie straży pożarnej, WOT-owi, służbom miejskim. Myślę, że współpraca władz rządowych i samorządowych była kapitalna. Bardzo dziękuję Wodom Polskim za monitorowanie sytuacji i to, że mieliśmy cały czas informacje na ten temat – powiedział z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

WIDEO: “Ani stan alarmowy, ani ostrzegawczy nie zostały odwołane”

  

Woda podeszła pod drogę krajową

Ogłoszony w poniedziałek alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Płocku. Został wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta we wsi Popłacin. Zator zablokował swobodny przepływ wody i spowodował przybór rzeki. W związku z rosnącym poziomem Wisły w środę wprowadzono także alarm przeciwpowodziowy w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

ZOBACZ: Alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Przygotowania na wypadek ewakuacji

W środę w Woli Brwileńskiej w okolicy Płocka rzeka podeszła pod drogę krajową numer 62. Strażacy i mieszkańcy zabezpieczali ją workami z piaskiem. Ruch pojazdów odbywał się tam jednym pasem jezdni z uwagi na prowadzone przez strażaków i mieszkańców prace zabezpieczające drogę przed wylaniem Wisły.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

hlk/grz/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Autosan chce naprawić kolejne egzemplarze autobusów hybrydowych
Następny artykułHistoryczny sukces giżyckich (i nie tylko) szczypiornistek