A A+ A++

Celem unijnych przepisów jest ograniczenie ilości takich odpadów oraz transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby to osiągnąć, Komisja Europejska, oprócz zakazu używania „jednorazówek”, narzuciła do 2025 r. zbieranie 77 proc. opakowań do napojów wykonanych z PET, a w 2029 r. – już 90 procent. Nowe opakowania wprowadzane na rynek mają do 2030 r. w 30 procentach pochodzić z recyklingu (tzw. rPET-a). Tymczasem – jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego – ilość segregowanych odpadów wzrosła w Polsce w 2020 r. o jedną czwartą, ale wciąż większość odpadów, w tym plastikowych, trafia na wysypiska lub do spalarni. Do recyklingu trafia niewiele ponad 26 procent.

Autorzy raportu NIK ze stycznia tego roku stwierdzili, że szanse na wprowadzenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym były dotychczas niewielkie: – Wolne tempo prac koncepcyjnych i legislacyjnych zarówno ministra klimatu, jak i ministra rozwoju nie daje nadziei na rychłe ich zakończenie. Dodatkowo resorty nie mają pełnej wiedzy o problemie, gdyż system raportowania danych nie pozwala na ustalenie ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowanie pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania – podsumowali.

Trzeba jednak przyznać, że problem ma cała Unia Europejska, bo w celu recyklingu gromadzi mniej niż 30 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Część z nich kraje członkowskie wysyłały dotychczas za granicę.

Po wprowadzeniu w 2018 roku przez Chiny zakazu importu niektórych rodzajów odpadów, to Polska, obok Malezji, Turcji i Indonezji, stała się jednym z najistotniejszych rynków dla odbioru plastikowych śmieci z Wlk. Brytanii. Wówczas jednego z największych unijnych ich „wytwórców”.

Unia zamierza teraz walczyć z plastikiem na własnym podwórku poprzez dyrektywę „plastikową” oraz dyrektywę odpadową, która wprowadza tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta za opakowania oraz odpady opakowaniowe. Nad którą prace w Polsce nadal trwają.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdbył się czwarty turniej IX edycji Grand Prix miasta Słupska w szachach szybkich P-15
Następny artykułJak to było w Starzycach