A A+ A++

Noc biologów to doroczna impreza organizowana przez kilka ośrodków w kraju. Jej jedyną dotąd wadą była ograniczona liczba miejsc. Tym razem tych trudności będzie mniej, bo wszystko odbędzie się online. Dodatkowo możemy też wziąć udział w zajęciach uczelni spoza Poznania. To wszystko sprawia, że w tym roku mamy naprawdę dużo ciekawych tematów do wyboru.

Jak nakarmić kwiatka muchą

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do świata roślin mięsożernych. Podczas prezentacji będzie można poznać rośliny żywiące się owadami i dowiedzieć się, jak udaje im się łapać ofiary, a także jak samemu je dokarmiać mięsem. 

Będzie też coś na czasie. Studenci wydziału przygotowali zabawę w formie wirtualnego escape roomu, którego uczestnicy będą musieli znaleźć lek na nowy, nieznany dotąd drobnoustrój.

Muzeum Instytutu Zoologii PAN w Warszawie zaprasza na spotkanie z pajęczakami i naszymi rodzimymi skorpionami.

Wydział Biologii UAM z kolei przybliży tak istotny poznaniakom problem, jak wrogowie poznańskiej pyry. Uprawa ziemniaka nie jest bowiem zadaniem łatwym – zanim pyra trafi na nasze stoły, musi przejść długą drogę, podczas której czekają na nią liczne zagrożenia ze strony patogenicznych mikroorganizmów. Z kolei na zajęciach pt. Pocałuj żabkę w łapkę poznamy intrygujące płazy.

Dla miłośników kryminałów ciekawe będą zajęcia z etymologii sądowej, na których dowiemy się, jak wykorzystywane są owady nekrofilne i co pozwalają nam ustalić. Będzie można zapoznać się z pracą biegłego entomologa na miejscu zbrodni.

Czy grupa krwi wpływa na charakter?

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował zajęcia, na których można się dowiedzieć, w jaki sposób określa się grupy krwi u człowieka i jak się je dziedziczy. Będzie można poznać odpowiedzi na takie pytania jak: „dlaczego krew jest czerwona i ma metaliczny posmak”, „czy grupa krwi determinuje Twój charakter?”.

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdański Uniwersytet Medyczny zaprasza na prezentację, jak gamerzy rozwiązali zagadkę wirusa Masona-Pfizera. “Trudności jakie napotykali naukowcy pracując nad odkryciem struktury białka wirusa Pfizera-Masona spowodowały, że zadanie to postanowiono powierzyć graczom komputerowym. Gracze potrzebowali zaledwie 10 dni, aby rozwiązać problem, z którym naukowcy mierzyli się przez 15 lat, a ich dokonanie zostało opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Nature” – zachęcają organizatorzy. Podczas wykładu słuchacze poznają fascynującą historię o tym, jak osoby bez wykształcenia biologicznego i dostępu do specjalistycznego laboratorium zapisały się na kartach historii, rozwiązując prawdziwy problem naukowy.

Pełen program tegorocznej nocy biologów, linki do wydarzeń i informacje o rezerwacji (na niektóre zajęcia jest wymagana) znajdziemy na stronie wydarzenia nocbiologow.pl. Start – już w piątek, 8 stycznia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNawet 5 lat więzienia dla 20-letniego motocyklisty, który uciekając przed policją zderzył się z radiowozem i uszkodził bramę
Następny artykułSprzedaż aut elektrycznych wzrosła w Niemczech w 2020 roku trzykrotnie