A A+ A++

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w dniu 31 marca 2021 roku ludność województwa małopolskiego liczyła 3.432.295 osób. Od poprzedniego spisu powszechnego w 2011 roku liczba ludności województwa wzrosła o 94.800 osób.

Fot. MUW Kraków. Zdjęcie z konferencji “Uwarunkowania przemian demograficznych w województwie małopolskim. Postawy prokreacyjne”

Województwo małopolskie jest jednym z czterech województw, oprócz mazowieckiego, pomorskiego i
wielkopolskiego, w którym na przestrzeni 10 lat odnotowano wzrost liczby ludności. Jest też jednym z czterech województw, w którym przeważa udział ludności wiejskiej – zauważa dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska.

W Małopolsce obserwowany jest też wyraźny wzrost liczby ludności urodzonej w Wielkiej Brytanii. Są to prawdopodobnie rodziny z dziećmi urodzonymi w Zjednoczonym Królestwie, które powróciły do naszego województwa.
Na drugim miejscu pod względem ludności urodzonej za granicą, są obywatele Ukrainy, później: Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Irlandii.

W Polsce najliczniejsza grupa ludności urodzonej za granicą pochodzi z Ukrainy.

W 2022 roku w Polsce urodziło się już ponad 5 tys. Ukraińców. Jak te urodzenia i uchodźctwo wpłyną na naszą demografię, okaze się zapewne za 10 lat, podczas kolejnego spisu powszechnego.

Ciekawostka. Zielona Góra powiększyła liczbę swoich mieszkańców w ciągu 10 lat aż o 17 procent, Rzeszów o 9 procent. Jak to możliwe? Miasta te wchłonęły administracyjnie tereny, na które się rozlały.

Ciekawostka. Powiat chrzanowski na koniec 2021 r. zamieszkiwało 123 099 osób. Dziesięć lat temu 127 848. W 2021 roku urodziło się w powiecie 459 dzieci, zmarło 912 osób. Jesteśmy więc w naszym regionie zdecydowanym hamulcowym przyrostu ludności.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarygodne zachowanie piłkarza Arki. Puszcza nie przestaje zadziwiać [TABELA I LIGI]
Następny artykułWieteska piłkarzem meczu wg “L'Equipe”. Znakomity mecz Polaka w Ligue 1