A A+ A++

To bardzo symboliczne: nosicie nazwę „Służba Więzienna”, pochylacie się nad człowiekiem poranionym w swoim zmaganiu ze złem – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab podczas uroczystej Mszy św. rozpoczynającej obchody święta Służby Więziennej w Lublinie.

Podczas niej modlili się katoliccy i prawosławni kapelani zakładów karnych, kierownictwo, funkcjonariusze, pracownicy jednostek penitencjarnych, którym towarzyszyły kompania honorowa i poczet sztandarowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Oprawę Mszy św. przygotowali funkcjonariusze i katechiści zaangażowani w lubelskim Areszcie, a śpiewy liturgiczne prowadził zespół muzyki klasycznej „Ave” z parafii św. Michała, założony przez muzykująca rodzinę Szefarin.

Okręgowy kapelan więzienny ks. Grzegorz Draus przedstawił ustawioną przy ołtarzu ikonę „Zstąpienie do piekieł”. Jest ona kopią obrazu namalowanego na absydzie kaplicy w Areszcie Śledczym w Lublinie. Wykonaniem ikony w kaplicy kierował Piotr Sujka (upoważniony przez Kiko Argüello – twórcę Drogi Neokatechumenalnej – do kopiowania jego znanych ikon znajdujących się w wielu kościołach na świecie) wraz z odsiadującą wyrok i kapelanem. Więźniarka, współautorka wykonanej na drewnie kopii z kaplicy, domalowała na niej postać św. Pawła, schodzącego wraz z Chrystusem, jak czytamy w Liście św. Piotra, „do dusz przebywających w ciemnicy” (w innych tłumaczeniach: „do piekieł” lub „w więzieniu”), który wyciąga do nich ręce i przynosi im Dobrą Nowinę. Jest to wymowny symbol Służby Więziennej, pochylającej się nad zagmatwanymi losami ludzkimi. Ikonę wręczono biskupowi jako dar od Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Główny celebrans porównał pracę personelu więziennego do gestu Jezusa umywającego nogi uczniom, a więc będąc Panem i Nauczycielem, wykonał zadanie spełniane przez  niewolnika. Jest to czynność pełna miłości i szacunku do człowieka. Styl i godność funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej wyraża postać ich Patrona – św. Pawła, który stał  się „wszystkim dla wszystkich, słabym dla słabych, mocnym dla mocnych, aby ocalić przynajmniej niektórych”. Służba to pochylanie się nad głębokimi sferami człowieczeństwa, by mogła nastąpić przemiana.

Następnie na dziedzińcu Zamku lubelskiego, który przez ponad sto lat pełnił rolę zakładu karnego, wręczono awanse służbowe.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina apeluje: “Nie marnujmy wody, aby wystarczyło jej dla wszystkich”
Następny artykułWyłączenia prądu w powiecie: Przerwa nawet 8 godzin