A A+ A++

Kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz ze skarbczykiem i podziemiami można będzie zobaczyć w lipcu i sierpniu w czasie spaceru po eremie kamedułów z warszawskich Bielan. Do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca zachęcają niedawno odkryte fotografie Leona Barszczewskiego.

Jeszcze do niedawna kamedułowie z warszawskich Bielan byli dla mieszkańców tych okolic niemal całkowicie anonimowi. Nie znane były ani ich imiona, ani wizerunki. Przełom nastąpił w lutym tego roku wraz z sensacyjnym odkryciem w Muzeum Fotografii w Krakowie. Okazało się bowiem, że kolekcja Leona Barszczewskiego, oficera armii carskiej i badacza kultur Azji Środkowej, zawiera oprócz zdjęć wykonanych w Bucharze i Samarkandzie również fotografie z terenu Mazowsza, w tym i te z klasztoru kamedulskiego na Bielanach.

Nieznane wcześniej zdjęcia, datowane na ok. 1900 r., ukazują najprawdopodobniej ostatnich zakonników, których władze rosyjskie usunęły z tego miejsca w 1904 r. Starcy z długimi siwymi brodami i wygolonymi głowami, w białych habitach wyglądają dostojnie i zdają się wyrażać zdziwienie, że ktokolwiek się nimi interesuje, zakłócając tym samym ich pustelnicze życie na dalekich peryferiach ówczesnej Warszawy.

Na innych fotografiach widać wnętrze eremu oraz od środka kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego, co umożliwia z kolei porównanie zmian, jakie zaszły w wyglądzie samych obiektów na przestrzeni wieku. Tegoroczne odkrycie stanowi także znakomity pretekst do odbycia swoistego rekonesansu w terenie wraz z przewodnikiem, na który już teraz zaprasza Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie z siedzibą przy ul. Dewajtis 3 w Lesie Bielańskim.

Możliwe są dwa terminy spaceru. Pierwszy z nich odbędzie się 13 lipca o godz. 13.00, drugi – 11 sierpnia o godz. 12.00. Miejsce zbiórki: Plac przed Kościołem, ul. Dewajtis 3, Parafia bł. E. Detkensa. Koszt biletu 30 zł. Można je nabyć na stronach https://app.evenea.pl/event/spacerpoeremie/ i https://app.evenea.pl/event/2spacerpoeremiekopia1/

Podczas obu wakacyjnych spacerów zwiedzający będą mogli zobaczyć kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz z kapitularzem, zakrystią, skarbczykiem i podziemiami. Widzowie być może odpowiedzą sobie dzięki temu na pytanie, czy trudno było kiedyś wieść życie pustelnika.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRPP zaprasza szpitale do włączenia się do kampanii “Wymagaj Jakości”
Następny artykułWakacje 2024 z JDK