A A+ A++

Wskaźnik reprodukcji wirusa, czyli wskaźnik R, oznaczający to ile osób jest zakażanych przez jedną osobę chorą, przekroczył już w Polsce poziom 1 i wynosi 1,13 – poinformował w środę w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister, który przedstawiał w środę w Senacie informację na temat stanu przygotowań do ewentualnej czwartej fali zachorowań, podkreślił, że na dziś mamy 164 nowe przypadki zakażeń, co wydaje się niedużą liczbą, jednak w porówaniu z wynikiem z poprzedniej środy, oznacza wzrost o ponad 20 proc. – Od kilkunastu dni obserwujemy powolną tendencję rosnącą, jeżeli chodzi o nowe przypadki zakażenia – dodał.

Jak mówił, liczba testów wykonywanych dziennie to ok. 41 tys., a liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 to na dziś – 292 pacjentów., z tego pod respiratorem jest 39.

Wiceminister wskazał, że obecnie w Polsce wskaźnik reprodukcji wirusa przekroczył już poziom 1 i wynosi 1,13, a w kilku województwach jest przekroczył już nawet 1,3, np. w woj. podkarpackim wynosi 1,36, a warmińsko-mazurskim – 1,31. 

Wiceminister wyliczał dane i działania, które w ubiegłym tygodniu przedstawiał minister zdrowia podczas konferencji, dotyczące m.in. liczby łóżek, laboratoriów, zmiany w celu usprawnienia opieki nad chorymi z COVID, kursów dla personelu medycznego. A. Niedzielski: jesteśmy przygotowani na IV falę koronawirusa

Ile sprzętu i materiałów ochronnych trafiło do szpitali?

Przedstawił też szczegółowe dane dotyczące m.in. zasobów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, które zostały udostępnione szpitalom. Jak wyliczał było to 25 tomografów komputerowych, 115 cyfrowych aparatów RTG, 17 tys. respiratorów, 12 tys. kardiomonitorów, 2,8 aparatów EKG, 240 aparatów USG, 7 tys. łóżek szpitalnych, 8 mln kombinezonów, 11 mln fartuchów, 18 mln masek FFP2, 400 mln masek medycznych, 300 mln rękawic, po 3,5 mln przyłbic czy ochraniaczy na buty.

Ilu lekarze spoza UE wspiera polską kadrę

W. Kraska podał też liczby dotyczące lekarze cudzoziemcy spoza UE, którzy na podstawie znowelizowanych przepisów mogli podjąć pracę w Polsce, aby wesprzeć kadrę medyczną. 

– Jeżeli chodzi o lekarzy do Ministra Zdrowia wpłynęły 682 wnioski. Rozpatrzyliśmy 414 decyzji pozytywnych, 10 odmownych – poinformował. W przypadku pielęgniarek wpłynęły 242 wnioski, a ratowników medycznych – 17.

Przypomniał, że lekarze pracujący z pacjentami covidowymi dostawali specjalny dodatek. – Wydaliśmy 5,7 mld zł na ten cel. Skorzystało ponad 36,5 tys. lekarzy, 53 tys. pielęgniarek i 19 tys. ratowników oraz 13 tys. pozostałych pracowników medycznych zatrudnionych przy zakażonych pacjentach – mówił W. Kraska.

W. Kraska o planowanym proteście medyków

W.Kraska był też pytany o niezadowolenie pracowników ochrony zdrowia w kontekście IV fali koronawirusa i planowany na 11 września wielki protest pracowników ochrony zdrowia. 11 września protest pracowników ochrony zdrowia

– Każdą kwestię możemy rozwiązać przy stole, nie trzeba wychodzić na ulicę-  przekonywał.

Przypomniał, że we wtorek odbyło się np. posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia przy ministerstwie zdrowia ws. wynagrodzeń Forum Związków Zawodowych “opuszcza” Zespół Trójstronny, a na najbliższym posiedzeniu Sejmu omawiana będzie ustawa wzrośnie nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Projekt o 7 proc. PKB na zdrowie skierowany do Sejmu

– To nie jest ta droga, aby w czasie pandemii wychodzić na ulicę(…). Rozmawiajmy, spotykajmy się. To najwłaściwsza droga, którą powinniśmy dalej kontynuować – podkreślał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFit Lovers na okładce magazynu. Zapozowali ze swoim… psem
Następny artykułRzecznik rządu potwierdza dymisję Anny Korneckiej!