A A+ A++

Koszary Kultury to tegoroczna propozycja na lato na 5 ha między ul. Ułańską, Grunwaldzką i Matejki. To teren dawnych koszarów 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Do niedawna pokoszarowe budynki były wykorzystywane na magazyny przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przestrzeń w ich sąsiedztwie służyła za parking dla targowych gości.

Tak dziś wygląda sprzedany deweloperowi teren Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta

W ubiegłym roku MTP sprzedały ten grunt deweloperowi. Nowi właściciele – belgijskie firmy Revive i BPI Real Estate Poland – postanowili oddać go na strefę kultury, która będzie działać do czasu rozpoczęcia przez nich inwestycji. To pierwsza taka inicjatywa w Poznaniu.

– Chcemy nadać nowy wymiar przestrzeni, na której w przyszłości zrealizujemy nowoczesny, wielofunkcyjny projekt. Zostanie ona udostępniona lokalnej społeczności, co jest dla nas bardzo ważne. Teren jest doskonale zlokalizowany, tym bardziej zasługuje na przemyślane wykorzystanie. Tylko w ten sposób przestrzeń położona w centrum miasta może stanowić wartość dodaną dla mieszkańców. Nasze inwestycje tworzymy z myślą o ludziach – ich przyszłych użytkownikach. Dlatego chcemy, aby jeszcze przed rozpoczęciem budowy służyły lokalnej społeczności – zapowiadał Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland.

Chcą rozszerzać sąsiedztwo

Dzięki temu opustoszały parking znów ożył. Działa w czwartki i piątki od popołudnia do wieczora oraz w weekendy. Projekt o nazwie Koszary Kultury jest adresowany do mieszkańców Łazarza i Grunwaldu, a także do wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć do wspólnej zabawy i wspólnego spędzania czasu.  Precyzyjny plan działania ustalono na razie do końca lipca. Przygotował go Ferment Kolektiv, bo to on jest operatorem tego miejsca.

Jego współwłaściciel Radek Tomasik deklaruje: – Zależy nam przede wszystkim na rozbudowywaniu oferty dla rodzin, dzieci, seniorów i tych, którzy chcą spędzać czas w sąsiedzkim gronie. Zapraszamy wszystkich do współpracy: działające tu firmy i organizacje. Na nikogo się nie zamykamy.

Jak to wygląda w praktyce? Regularnie, od czwartku do niedzieli, można tu korzystać ze strefy relaksu z hamakami i leżakami, punktów gastronomicznych oraz terenowych zabaw dla dzieci, takich jak maxi jenga, boisko do badmintona czy gry w klasy. Dodatkowo co czwartek zaplanowano pokazy kina plenerowego, a w weekendy – cykliczne warsztaty m.in. z plecenia wianków albo tworzenia roślinnych zabawek dla dzieci. Jest też joga na trawie, wspólne malowanie muralu czy też spotkania sąsiedzkie organizowane we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Lipiec na dzielni

W czwartek 15 lipca o godz. 22, siedząc na leżakach, na wielkim ekranie będzie można obejrzeć “Twarze, plaże” w reżyserii Agnès Vardy. W piątek przewidziano sadzenie roślin i tworzenie ogrodu na terenie po koszarach. A w sobotę i niedzielę od godz. 12 do 18 – wspólne malowanie muralu ze znanym grafikiem z UAP Grzegorzem Myćką.

W następny czwartek kino plenerowe pokaże “Szarlatana” Agnieszki Holland, a w sobotę odbędzie się piknik z PO-DZIENIĄ i Givebox Poznań, podczas którego będzie można zamieniać się rzeczami z sąsiadami w dowolnych konfiguracjach. W planie są też warsztaty haftu. Trzeba mieć własną maszynę, a organizatorzy zapewniają stopki do haftu (zapisy na [email protected]).

Na 28 lipca zaplanowano warsztaty tańca na trawie organizowane przez Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka.

W ostatni czwartek lipca obejrzymy “Powitanie słońca” w reżyserii Stéphane’a Haskella. Film ten zapowie weekend z jogą w Koszarach Kultury.

Od czwartku do niedzieli można korzystać ze Strefy Gzuba i Strefy Relaksu pod Kasztanami. Pierwsza przestrzeń jest adresowana do dzieci, a druga, z leżakami i food truckami, do dorosłych potrzebujących relaksu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak się ubrać i co ze sobą zabrać na górską wycieczkę?
Następny artykułPowiat kościerski. Dzisiaj w nocy burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad