A A+ A++

W trakcie trwającej rok budowy nowego zakładu Danfoss powstało sześć budynków, w tym obiekt biurowy, techniczny, hala produkcyjna, magazynowa i pompownia. W fabryce zainstalowano m.in. 45 linii produkcyjnych i laboratorium, tworząc przy tym około 300 miejsc pracy.

Zaprojektowano i zbudowano ją tak, aby w trakcie jej eksploatacji zaoszczędzić jak najwięcej energii oraz wykorzystać tzw. zyski ciepła pochodzące z procesów produkcyjnych, z agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza, co pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. W okresach przejściowych i zimowym podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła, wspomagane przez odzysk ciepła z powyższych procesów. Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną. Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Deweloper zwiększył również izolacyjność hali, by ograniczyć straty energii cieplnej.

– Obiekt, który rozbudowaliśmy w Grodzisku Mazowieckim, jest idealnym przykładem zielonej rewolucji w przemyśle. Budownictwo ekologiczne nie jest już odległą, futurystyczną wizją, lecz teraźniejszością i jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży – mówi Michał Skowron, prezes spółki Dekpol Budownictwo. Jego zdaniem dzisiaj większość inwestycji, które buduje jego spółka, posiada międzynarodowe certyfikaty ekologiczne BREEAM. – Neutralne klimatycznie obiekty to nie tylko zysk dla środowiska, ale też dla inwestorów, ponieważ gwarantują one oszczędności w kosztach eksploatacji budynków – podkreśla.

Podobnego zdania jest Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni.

– Realizacja dla firmy Danfoss Poland wskazuje kierunki, w których zmierza cała branża przemysłowa – energooszczędność i zeroemisyjność – mówi.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozmawiaj, reaguj!
Następny artykułRower wybór dla miłośników aktywności fizycznej