A A+ A++

Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczęli wspólną akcję edukacyjno-informacyjną “Wrzuć bieg na zdrowie”. Akcja skierowana jest w szczególności do zawodowych kierowców, aby prowadzili zdrowy tryb życia.

Jak poinformował we wtorek podczas konferencji Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur głównym celem projektu “Wrzuć bieg na zdrowie” jest zachęcenie kierowców do zdrowego, aktywnego trybu życia. Inspekcja Transportu Drogowego dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach. Kontrolujemy stan techniczny pojazdów, ale również sprawdzamy kondycje kierowców, czy są wypoczęci, czy są trzeźwi. Natomiast sami kierowcy warto żeby zadbali o stan swojego zdrowia – powiedział szef GITD.

Gajadhur poinformował też, że podczas ich wcześniejszych akcji “między innymi z kardiologami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego okazało się, że około 70 procent kierowców cierpi na choroby układu krążenia”. To niestety wynika z siedzącego trybu pracy, jedzeniu w fast foodach oraz braku ruchu – dodał.

Kierowcy muszą przechodzić badania lekarskie

Przypomniał też, że kierowca zawodowy ciężarówki czy autokaru musi przechodzić badania lekarskie do 60. roku życia, co pięć lat, a powyżej 60. roku życia co 30 miesięcy. Warto jednak częściej się badać, gdyż kierowcy odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale jak w przypadku kierowców autobusu za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów – zaapelował Główny Inspektor Transportu Drogowego.

SPRAWDŹ: Zdrowe węglowodany? Znajdziesz je w tych produktach!

Natomiast Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas tłumaczył, że biorą udział w tym projekcie, ponieważ są główną instytucją zajmującą się zdrowiem publicznym, czyli także kierowcami. Kierowca musi być wypoczęty, musi umieć dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych. To bardzo istotne – powiedział Pinkas.

“Kierowca musi dokonywać dobrych wyborów”

Kierowca musi umieć dokonać takich wyborów, jak co wybrać na stacji benzynowej do jedzenia, czy też w zajeździe, gdzie się zatrzymuje. Kierowca musi też wiedzieć, że po przynajmniej trzech godzinach jazdy musi wypocząć, musi też zrobić kilkanaście tysięcy kroków w ciągu doby – przypominał Główny Inspektor Sanitarny.

Ambasadorką kampanii jest tenisistka Urszula Radwańska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWizerunek dziecka w sieci. Czy kiedyś może mu zaszkodzić?
Następny artykułJarosław Kaczyński po operacji. “Prezes PiS już żartuje”