A A+ A++

W najbliższą sobotę, świdniczanie przypomną wydarzenia z 17 września 1939 roku oraz losy Polaków zesłanych na Syberię po sowieckiej napaści na nasz kraj.

Oficjalne uroczystości, na które zapraszają Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury, odbędą się na placu Konstytucji 3 maja, o godz. 10.00. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy wspólnie odśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego”, a następnie złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

17 września 1939 roku, zgodnie z porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. W umowie pomiędzy Niemcami a ZSRR znalazł się zapis, który doprowadził do podziału Polski na dwie strefy wpływów. Po napaści ZSRR na nasz kraj, aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli RP zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze.

W 2013 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”- napisano w uchwale.

aw

Dzień Sybiraka Głos Świdnika historia MOK Świdnik Świdnik Urząd Miasta w Świdniku

Artykuł przeczytano 98 razy

Last modified: 15 września, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKampania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – zostań rodzicem zastępczym
Następny artykułEkologia w strategii i komunikacji marek. Biznes na nią stawia