A A+ A++

Blisko 650 studentów stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczęło 9 lipca wakacyjny obóz w Gnieźnie. To kolejne spotkania wypoczynkowo-formacyjne u źródeł chrzcielnych Polski, pierwsze jednak w pełnym i tak licznym wymiarze.

Obóz rozpoczęła rano Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a program i szczegóły kolejnych dni zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w południe w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Z dziennikarzami spotkali się: ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu FDNT, prezydent Gniezna Michał Powałowski, starosta gnieźnieński Tomasz Budasz, ks. Michał Bubacz, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny, tym razem w pełnym wymiarze, gościmy w Gnieźnie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Chcemy pokazać nasze miasto jako źródło – bijące źródło tradycji, historii i naszych dziejów” – przyznał abp Wojciech Polak nawiązując do hasła obozu „Powrót do źródeł” i obozowego logo – katedry gnieźnieńskiej osadzonej w znaku ryby będącej jednym z najwcześniejszych symboli chrześcijaństwa, pod którym co roku na Polach Lednickich u źródeł chrzcielnych Polski gromadzą się tysiące młodych ludzi.

Prymas wspomniał też o patronie fundacji św. Janie Pawle II, który dwukrotnie odwiedził Gniezno, i który także tutaj, w kolebce polskiej państwowości i Kościoła w Polsce mówił o wolności jako darze i zobowiązaniu do „budowania, a nie niszczenia, tworzenia, a nie destrukcji, bycia razem, a nie podziałów”.

Przedstawiciele władz miasta i powiatu również wyrazili radość z obecności w Gnieźnie tak wielu młodych, zapraszając ich jednocześnie na przyszłoroczne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

„Rozpoczynamy roczne przygotowania do jubileuszu pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i nie ma lepszej sposobności kiedy zaczynamy od ludzi młodych, którzy będą tą ideę dalej propagować. Mam nadzieję, że pobyt w Gnieźnie skłoni ich do tego, że za rok część z nich wróci, by w tych ważnych wydarzeniach uczestniczyć” – podkreślił Michał Powałowski wyrażając jednocześnie uznanie dla działalności fundacji.

„Ten czas przygotowań to dobra okazja, by lepiej poznać historię swojego kraju i sięgnąć do samych początków. Cieszymy się, że powiat może uczestniczyć we współorganizacji obozu i życzę, by choć część uczestników wróciła do Gniezna na przyszłoroczne obchody” – dodał Tomasz Budasz, starosta gnieźnieński.

O idei fundacji i programie stypendialnym mówił ks. Dariusz Kowalczyk przypominając jednocześnie historię obozów organizowanych rokrocznie w innym mieście Polski. Program stypendialny – jak przypomniał – to program długofalowy, który ma prowadzić stypendystów przez wiele lat i zadbać o nich w różnych wymiarach – materialnym, duchowym i formacyjnym. Jak dodał, po wybuchu wojny na Ukrainie w program stypendialny włączeni zostali także młodzi ludzie z Ukrainy.

Ks. Kowalczyk przypomniał również, że w Gnieźnie stypendyści nie są pierwszy raz. Jeden dzień w mieście św. Wojciecha spędzili już 2006 roku, przyjeżdżając tu pociągami na Mszę św. w katedrze gnieźnieńskiej, którą odprawił śp. bp Bogdan Wojtuś. Obecny obóz jest drugim po pandemii obozem pełnowymiarowym, a w Gnieźnie kolejnym po e-obozie zorganizowanym w 2020 roku i dwóch cząstkowych zorganizowanych dla stypendystów z kilku diecezji.

Program rozpoczętego obozu przedstawił koorydnator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz. Jak przyznał, studenci zdecydowanie nie będą się nudzić. W planach jest formacja duchowa – codzienna modlitwa i Eucharystia. Jest zwiedzanie wielu historycznych miejsc: Gniezna, Biskupina, Ostrowa Lednickiego, Kruszwicy. Jest rekreacja nad jeziorem i wieczorne koncerty m.in. Siewców Lednicy i orkiestry Fundacji, na której występ zaproszeni są wszyscy gnieźnianie. Są wreszcie konferencje m.in. duszpasterza lednickiego o. Tomasza Nowaka OP i ks. Krzysztofa Dzieńkowskiego SJ oraz wyjazd do sanktuarium w Licheniu, gdzie ze stypendystami spotka się bp Radosław Orchowicz. W programie jest wreszcie V Forum stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i niedzielne odwiedziny w parafiach, gdzie stypendyści będą mieli okazję podziękować i podzielić się świadectwem.

Obóz potrwa do poniedziałku 15 lipca.

Transmisja Mszy św. i konferencji prasowej dostępne są na stronie www.archidiecezja.pl oraz w mediach społecznościowych FDNT.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Śpiąca Królewna” z Loulan – 4000-letnia tajemnica starożytnej cywilizacji
Następny artykułМакрон сказав, хто найбільше виступає проти вступу України до НАТО