A A+ A++

Na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni trwają prace nad jedną z najambitniejszych inwestycji w polskiej branży stoczniowej. To tu powstaje Hala Kadłubowa, która będzie najwyższą tego typu budowlą w Polsce i jednym z największych obiektów w Europie, dedykowana produkcji kadłubów dla trzech wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

W grudniu 2023 roku, osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego hali zostało uświetnione tradycyjnym uroczystym wydarzeniem – zawieszeniem wiechy. Hala Kadłubowa osiągnie wysokość 43 metrów, a z zamontowanymi na dachu urządzeniami wentylacyjnymi nawet 46 metrów. Do prac na tej imponującej konstrukcji wykorzystywane są podnośniki o wysięgu do 58 metrów, z pięcioma z sześciu takich maszyn dostępnych w Polsce już na placu budowy.

Kluczowym etapem prac był montaż głównej bramy hali ważącej 34 tony, o wymiarach porównywalnych do trzech boisk do koszykówki, co świadczy o ogromie tego przedsięwzięcia. W hali trwają również zaawansowane prace instalacyjne, obejmujące systemy wentylacyjne, gazowe, i elektryczne. Kolejne kroki to wylewanie posadzki betonowej, na której już w maju pojawi się wierzchnia warstwa z żywicy.

Maciej Poprawski, dyrektor operacyjny Stoczni, podkreśla, że nowa hala zapewni stoczniowcom znacznie lepsze warunki pracy oraz umożliwi skok technologiczny dzięki sześciu nowym maszynom, które zostaną tam zamontowane.

PGZ Stocznia Wojenna informuje, że w Hali Produkcyjnej finalizowany jest montaż termo- i hydroizolacji dachu oraz okładzin ściennych. Prace nad projektem Miecznik kontynuowane są zgodnie z planem, obejmując montaż bram wjazdowych, suwnic, przegród akustycznych oraz przygotowania do kluczowych etapów produkcyjnych.

Ten projekt nie tylko podnosi standardy pracy w polskim przemyśle stoczniowym, ale również stanowi kluczowy element wzmocnienia potencjału obronnego kraju przez modernizację floty Marynarki Wojennej RP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowe wsparcie na modernizacje strażnic OSP
Następny artykułZatrucie czadem w Malborku. Zmarł 16-latek