A A+ A++
Przyjdź na aromatyczną kawę lub herbatę, porozmawiaj o książkach i wyjdź z frapującą lekturą na wieczór. Nowo powstała biblioteka w przestrzeni remontowanej po_karpackiej zaprasza w gościnę.

fot. ze zbiorów Domu Ukraińskiego
Spisane, zinwentaryzowane, poukładane na półkach… i od nowa przestawiane książki – bo stworzenie przejrzystej biblioteka to nie lada wyzwanie – czekają na tych, którzy chcą sięgnąć pod okładkę.


Pomysł stworzenia biblioteki – nie jedynie jako miejsca wypożyczania książek, ale też miejsca spotkań – w Domu Ukraińskim w Przemyślu kiełkował od lat. Udało się go zrealizować w ramach działania Nowe Relacje i My-prostir. Moja-przestrzeń.

Na półkach znajdziecie m.in.: współczesną i klasyczną literaturę ukraińską w oryginale i w polskim przekładzie.

– Warto zwrócić uwagę na te pary w obu językach, np. „Internat” (Інтернат) Serhija Żadana czy Tanii Malarczuk „Zapomnienie” (Забуття) – to książka, którą polecała noblistka Olga Tokarczuk poczas spotkania w przemyskim Domu Ukraińskim. Mamy i „Planetę Piołun” Oksany Zabużko (która uczestniczyła w tym samym spotkaniu – przyp. Aut.). W oryginale poczytamy też innych ciekawych współczesnych pisarzy ukraińskich: Artema Czecha, Jurija Andruchowycza, Tarasa Prochaśkę. Półka eseistyki i reportażu także się rozrasta. Zgłębimy Pawła Smoleńskiego czy goszczącego niedawno w Przemyślu Pawła Pieniążka i wielu innych – zachęca koordynatorka projektu Katarzyna Komar-Macyńska, specjalistka ds. komunikacji Domu Ukraińskiego. 

Książka skraca dystans

W bibliotece swoje miejsce mają książki popularnonaukowe dotyczące stosunków polsko-ukraińskich, a także publikacje o Przemyślu i regionie. W obu językach.

Wypożyczymy tu literaturę polską – także w tłumaczeniu na język ukraiński i mnóstwo barwnej ukraińskiej literatury dziecięcej.

– Zapraszamy osoby, które chcą poznać bliżej kulturę i literaturę naszych bardzo bliskich sąsiadów. Ale też osoby z Ukrainy, które znalazły się z powodu wojny w naszym mieście, a chcą utrzymać kontakt z rodzimą kulturą, literaturą. A szerzej: każdego zainteresowanego czytaniem i tym, jak literatura przedstawia świat – zachęca K. Komar-Macyńska. 

Gości kawą i rozmową (biegle po polsku i ukraińsku) wita pani Romana. Biblioteka i czytelnia otwarte są we wtorki (godz. 13 – 17), środy (10.30 – 14.30) i czwartki (17.15 – 19.15).

fot. ze zbiorów Domu Ukraińskiego
Gości kawą i rozmową (biegle po polsku i ukraińsku) wita pani Romana. Biblioteka i czytelnia otwarte są we wtorki (godz. 13 – 17), środy (10.30 – 14.30) i czwartki (17.15 – 19.15).

Podziel się lekturą

Część publikacji kupiono w ramach projektu, część przekazały inne biblioteki lub trafiły tu z prywatnych zbiorów osób, które niegdyś mieszkały w Przemyślu lub odczuwają z nim związek. Znajdziemy zatem książki prof. Stefana Zabrowarnego i prof. Agnieszki Korniejenko, są pozycje z biblioteczek prof. Emiliana Wiszki czy Marii i Aleksandra Feszaków.

Księgozbiór stale się zmienia i wzbogaca. Każdy może się do tego przyczynić, przynosząc własne książki do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Nie chodzi jednak o zalegające na półkach starocie. A o co?

– Będziemy wdzięczni za ciekawe lektury, którymi zechcecie się z nami podzielić. Ale wybierzmy te pozycje, które lubimy i czytamy, uważamy za atrakcyjne dla innych osób. Tak, aby nasze książki trafiły w obieg. Przyjmujemy literaturę w każdym języku – zaznacza koordynatorka. 

Podziel się czasem

Remont w przestrzeni po_karpackiej jest na finiszu. U progu wita biblioteka, ale otwierająca się za nią przestrzeń skupiała będzie wiele ciekawych inicjatyw – integracyjnych, aktywizacyjnych.

Już dziś trwają kursy języka polskiego i ukraińskiego, są warsztaty rękodzieła, gimnastyka międzypokoleniowa: i dla maluchów, i dla osób 50+.

Obywać się tu będą dyskusje, spotkania autorskie – interesujące i dla stałych bywalców inicjatyw Domu Ukraińskiego, i dla nowych mieszkańców z Ukrainy.

W planach jest też stworzenie strefy do coworkingu i colearningu, aby pracujący zdalnie znaleźli tu swoją przestrzeń.

W Domu Ukraińskim w Przemyślu powstała biblioteka. Gromadzi książki i relacje

fot. ze zbiorów Domu Ukraińskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Krywicki: na Ukrainie Wielkanoc nie jest teoretyczna, naprawdę głosimy zwycięstwo Chrystusa
Następny artykułУ Німеччині закликали активніше боротися з обходом санкцій проти Росії