A A+ A++

W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa obchody będą skromne. W Częstochowie o 17 – w godzinę rozpoczęcia powstania – przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza.

Jak przypomina urząd miasta, po upadku powstania warszawskiego 5 października 1944 r. siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ul. 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 r. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.

Także w sobotę 1 sierpnia w Częstochowie i w miejscowościach całej Polski rozlegnie się dźwięk syren. Będzie to forma hołdu dla powstańczej Warszawy, ale i test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

Ostrzeganie za pomocą elektronicznych i mechanicznych syren jest przewidziane w razie nagłych zagrożeń dotykających dany teren – np. skażenia. Pełny wykaz sygnałów alarmowych można znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego TUTAJ.

Syreny alarmowe Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczcijmy pamięć Powstańców Warszawskich
Następny artykułTydzień nieszczęsnych bonów i wielce pożytecznej zbiórki