A A+ A++

Lockdown, masowa izolacja i praca zdalna z domu sprawiły, że zatęskniliśmy za przebywaniem blisko natury. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Vermont opublikowane przez „Plos One”. Osoby, które wzięły udział w badaniu zauważyły znaczący wzrost swojej aktywności na świeżym powietrzu, w porównaniu do czasu sprzed pandemii Covid -19.

W czasie pandemii ludzie masowo wracają na łono natury i aktywnie spędzają czas /Pixabay

Pandemia zwiększyła potrzebę aktywności na świeżym powietrzu

Respondenci znacznie częściej niż wcześniej odnotowali, że swój wolny czas spędzają na spacerach (70%), obserwowaniu dzikiej przyrody (o 64%), zajmowaniu się ogrodem (57%), robieniu zdjęć na łonie natury (54%), czy samotnym relaksie na świeżym powietrzu (58%).

Zmienił się także ich stosunek do przyrody, którą docenili na nowo. Zauważyli, że przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie (59%). Na łonie natury chętniej podejmują aktywność fizyczną (29%). Docenili także piękno przyrody (29%), poczucie tożsamości (23%) i duchowości (22%) jakie daje bliski kontakt z naturą.

Badania w Vermont są jednym z pierwszych opublikowanych badań, w których zbadano, w jaki sposób pandemii COVID-19 wpływa na relacje ludzi z naturą.

“Te dane są jak skarbnica chwil pandemii: zapisy, jak myślimy o swoich relacjach z resztą świata w czasie wielkiego wstrząsu” – mówi autorka badania Rachelle Gould z Uniwerystetu Vermont.

Kobiety bliżej natury

Nie wszyscy jednakowo doświadczali bliskości natury. Różnice wynikały z takich czynników jak płeć, dochód i miejsce zatrudnienia oraz miejsce zamieszkania (wieś / miasto). Kobiety częściej niż mężczyźni spędzały czas na łonie natury. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwoliło także znacznie zredukować stres osobom, które ze względu na pandemię straciły pracę.  

“Chociaż badanie pogłębia naszą wiedzę na temat różnic między płciami podczas COVID-19, planujemy dalsze badania, nad tym zjawiskiem. Już teraz jednak wyraźnie widać, że podczas pandemii kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odczuwają potrzebę relaksu na łonie natury, a spędzanie wolnego czasu wśród zieleni zdecydowanie wpłynęło na poprawę ich samopoczucia psychicznego” – mówi Gould.

Wytyczne na przyszłość

Zespół ma nadzieję, że wyniki ich badań wpłyną na decyzje władz odpowiedzialnych za tworzenie miejsc do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

 “To badanie jest aktualnym obrazem kluczowej roli, jaką natura odgrywa dla naszego dobrego samopoczucia oraz tego, jak ważny jest dostęp do natury szczególnie w trudnych, niepewnych czasach, takich jak ta pandemia” – podkreśla dr Joshua Morse, autor badania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBardzo zła jakość powietrza. III poziom alarmu smogowego
Następny artykułProjekt "Życie bez Przypału 2020" dobiegł końca