A A+ A++

Miłośników wędrówek górskich z każdym rokiem przybywa. Nic w tym dziwnego – w końcu to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w otoczeniu malowniczych widoków. Jeśli komuś brakuje cierpliwości do zakopiańskich tłumów lub szuka miejsca, w którym zazna ciszy i spokoju, to polecamy wybrać się w rejon Beskidu Wyspowego, a zwłaszcza na Luboń Wielki.

Zobacz wideo
Szybko zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce

Luboń Wielki – doskonałe miejsce na spontaniczny wypad w Beskidy

Luboń Wielki to jeden ze szczytów górskich Beskidu Wyspowego. Góruje nad Rabką Zdrój, urokliwym miastem leżącym w Kotlinie Rabczańskiej w województwie małopolskim. Luboń Wielki wznosi się na wysokość zaledwie 1022 m n.p.m., dlatego stanowi świetne miejsce na górski spacer zwłaszcza dla osób początkujących lub po prostu tych, którzy nie chcą zbytnio się zmęczyć.

Ze szczytu rozciąga się panorama na Babią Górę, Gorce oraz Beskid Makowski. Na samej górze czeka też na turystów wyjątkowa atrakcja – najmniejsze schronisko PTTK w Beskidach. Swój niewielki rozmiar i specyficzny kształt zapewnił mu przezwisko chatki Baby Jagi. Znajdziemy tam nocleg i posilimy się ciepłym obiadem, nie należy jednak oczekiwać zbytnich luksusów. Tamtejsze schronisko zapewnia iście autentyczne przeżycia górskie. Na Luboń Wielki wiedzie kilka szlaków, które poprowadzą wędrowców w dalsze partie Beskidów. Po drodze mijamy m.in. “Dziurawe Turnie” z nietypowymi formacjami skalnymi, zapadliska i jaskinie.

Beskid Wyspowy to niedoceniony region polskich gór

Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich. Leży między doliną Raby a Kotliną Sądecką. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu umiejscowieniu. Pojedyncze szczyty, rozrzucone po regionie, tworzą swoiste wyspy. Najbardziej widoczne jest to w czasie zjawiska zwanego “morzem mgieł”. Mgła zakrywa wtedy doliny i większą część gór, a ponad nią wybijają się jedynie wierzchołki, przypominające wyspy na oceanie.

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Z tamtejszych polan rozciągają się widoki na mniej lub bardziej odległe pasma górskie. Przy dobrych warunkach pogodowych można tam dostrzec nawet Tatry i Góry Choczańskie na Słowacji. Mimo że ten region Beskidów zyskuje na popularności, to wciąż daleko mu do masowych wypraw jak np. nad Morskie Oko. To świetne miejsce na weekendowy relaks i ucieczkę od zgiełku miasta. Z Katowic dojedziemy tam w niecałe dwie godziny, a z Krakowa – w zaledwie godzinę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUroczysta odprawa podsumowująca pracę zamojskiej jednostki Policji w 2023 roku
Następny artykułRolnicze protesty spowolnią ruch na DK 10 i 11 – przewiduj utrudnienia 20 lutego